מחיקת רישום פלילי ללא הרשעה היא הליך משפטי המאפשר למחוק רישום פלילי של אדם אשר נגדו הוגש כתב אישום, אך הוא לא הורשע בבית המשפט. הרישום הפלילי הוא מסמך המפרט את כל העבירות הפליליות שבוצעו על ידי אדם, ויכול להשפיע על זכויותיו ויכולותיו של אותו אדם בתחומים רבים בחייו, כגון קבלה לעבודה, קבלת אשראי, ועוד.

באיזה מצבים עשוי להיות רישום פלילי ללא הרשעה?

רישום פלילי ללא הרשעה נוצר כאשר אדם נגדו הוגש כתב אישום, אך הוא לא הורשע בבית המשפט. זה יכול לקרות במספר מצבים, כגון:

סיום ההליך הפלילי בהסדר טיעון

במסגרת הסדר טיעון, הנאשם מודה בחלק מהעובדות המיוחסות לו, אך הוא אינו מודה בכל העבירות שבגינן הוגש נגדו כתב אישום. במקרים אלו, בית המשפט עשוי להטיל על הנאשם עונש קל, כגון קנס או שירות לתועלת הציבור.

סיום ההליך הפלילי בחוסר ראיות

אם בית המשפט קובע שאין די ראיות להרשיע את הנאשם, הוא יימצא זכאי. במקרים אלו, הנאשם לא יורשע בפלילים, אך הוא יקבל רישום פלילי ללא הרשעה.

סיום ההליך הפלילי מחמת חוסר עניין לציבור

אם בית המשפט קובע שהעבירה שבוצעה אינה חמורה מספיק כדי להצדיק הרשעה פלילית, הוא עשוי לסגור את התיק מחמת חוסר עניין לציבור. במקרים אלו, הנאשם לא יורשע בפלילים, אך הוא יקבל רישום פלילי ללא הרשעה.

סיום ההליך הפלילי מחמת טעויות משפטיות

אם בית המשפט קובע שההליך הפלילי היה פגום מבחינה משפטית, הוא עשוי לבטל את ההליך ולהורות על סגירתו. במקרים אלו, הנאשם לא יורשע בפלילים, אך הוא יקבל רישום פלילי ללא הרשעה.

תנאים למחיקת רישום פלילי ללא הרשעה

על מנת לזכות במחיקת הרישום, על האדם לעמוד בתנאים הבאים:

 • ההליך הפלילי נגדו הסתיים באי הרשעה.
 • מאז סיום ההליך הפלילי חלפו 5 שנים לפחות.
 • האדם לא הורשע בפלילים מאז סיום ההליך הפלילי.
 • האדם לא עבר עבירות שיש בהן פגיעה בביטחון המדינה או בביטחון הציבור.

מחיקת רישום פלילי ללא הרשעה

ההליך למחיקת רישום פלילי ללא הרשעה

הבקשה למחיקת רישום פלילי ללא הרשעה מוגשת לבית המשפט המחוזי, והיא נדונה בפני שופט. בבקשה יש לציין את פרטי האדם, את פרטי ההליך הפלילי, ואת הטענות למחיקת הרישום.

המשמעות של מחיקת רישום פלילי ללא הרשעה

מחיקת רישום פלילי ללא הרשעה משמעותה שהרישום הפלילי של האדם יימחק מהמאגרים המשטרתיים והמשפטיים. לאחר מחיקת הרישום, האדם לא יהיה חייב לדווח עליו בפני גורמים שונים, כגון מעסיקים, בנקים, ועוד.

איך להגדיל את סיכויי ההצלחה?

אספו את כל המסמכים הרלוונטיים

כדי להוכיח שעמדתם בתנאים למחיקת הרישום פלילי, עליכם לאסוף את כל המסמכים הרלוונטיים, כגון:

 • כתב אישום
 • פסק קין
 • אישור מהרשויות כי לא הורשעת בפלילים מאז סיום ההליך הפלילי
 • אישור מהרשויות כי לא עברת עבירות שיש בהן פגיעה בביטחון המדינה או בביטחון הציבור

כתבו בקשה מפורטת

הבקשה למחיקת רישום פלילי ללא הרשעה צריכה להיות מפורטת ומשכנעת. בבקשה יש לציין את הטענות שלך למחיקת הרישום, ולתמוך בטענות אלו במסמכים הרלוונטיים.

התייעצו עם עורך דין פלילי

מומלץ להתייעץ עם עורך דין פלילי לפני הגשת בקשה למחיקת רישום פלילי ללא הרשעה. עורך הדין יוכל לסייע לאדם לבחון את סיכויי ההצלחה של הבקשה, וכן להכין את הבקשה בצורה מקצועית. אנו במשרד עו"ד פלילי רוטנברג מתמחים במשפט הפלילי, בביטול כתבי אישום, ובמחיקת רישום פלילי – עם ניסיון של יותר מ-25 שנה.

עו”ד שגיב רוטנברג
כותב המאמר: עו”ד שגיב רוטנברג

חבר לשכת עורכי הדין משנת 2002, עוסק ומתמחה בדין הפלילי ומטפל בתיקים מורכבים בארץ ובחו”ל. עורך דין פלילי בעל ניסיון רב בתיקים בתחום עבירות כלכליות, הלבנת הון, עבירות סייבר, ודיני הסגרה בעבירות בינלאומיות.

לייעוץ מהיר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  תחזרו אליי

  תפריט נגישות

  ×