יש לך רישום פלילי? נתקלת בקושי בקבלה לעבודה או ללימודים? שים לב:  במקרים רבים, ניתן למחוק את הרישום הפלילי על ידי הגשת בקשה מתאימה. פנייה לעורך דין מקצועי ובעל ניסיון, תאפשר לבחון את נסיבות המקרה ולהגיש עבורך את הבקשה. כל מה שצריך לדעת על מחיקת רישום פלילי – במאמר שלפניך.

מהו רישום פלילי?

הרשעה בעבירה פלילית, מותירה לנאשם רישום פלילי המופיע במאגר המנוהל על ידי משטרת ישראל. במאגר רישומים אודות הרשעות של בתי משפט בתיקים פליליים, לרבות הרשעות בבתי דין צבאיים. הרישום כולל הן את עצם ההרשעה והן את העונש שנגזר בה, לרבות צווי מבחן וצווי שירות לתועלת הציבור. המרשם הפלילי, חשוב לומר, הוא חסוי, כך שכל אדם רשאי לעיין בגיליון שלו בלבד. החריג: גופים מסוימים אשר קיבלו סמכות ייחודית לעניין זה ולהם גישה למאגר הפלילי בכללותו, כגון שב"כ וצה"ל.

השלכות של רישום פלילי

לרישום פלילי עלולות להיות השלכות שליליות על חייו של אדם, הן מבחינה מקצועית והן מבחינה אישית. בפן המקצועי, קיומו של רישום פלילי יכול למנוע עיסוק במקצועות מסוימים ואף קבלת ויזה למדינות שונות בחו"ל. בפן האישי, הפגיעה נובעת מן הסטיגמה החברתית של רישום פלילי, המקטלגת אדם כעבריין ומותירה בו כתם, גם אם אין המדובר בעבירה חמורה או שחלפו שנים רבות מאז האירוע. לאור זאת, כדאי לפנות למשרד עורכי דין פלילי ולבחון אפשרות למחיקת הרישום הפלילי, כפי שיוסבר להלן.

אי הרשעה – האם היא מותירה רישום פלילי?

נהוג לחשוב כי הליך פלילי מסתיים תמיד בהרשעה או בזיכוי, אולם ישנה גם אפשרות שלישית של אי הרשעה. מצב זה משמעו כי הנאשם אשם בעבירה שבכתב האישום, אולם בשל הנסיבות, מבקש בית המשפט למנוע מהנאשם את אות הקלון של הסטטוס של הרשעה פלילית. תוצאה של אי הרשעה יכולה להתקבל הן בעבירות קלות והן בעבירות חמורות והמשותף הוא קיומן של נסיבות מקלות, כגון הבעת חרטה מצד הנאשם, נסיבות התרחשות העבירה וכיו"ב.

האם במקרה של אי הרשעה, יהיה הנאשם בעל רישום פלילי? התשובה היא כן, אולם, הרישום הפלילי ימחק כעבור חמש שנים בלבד מיום מתן פסק הדין, בניגוד להרשעה פלילית אשר תימחק ככלל, כעשר שנים לאחר תום תקופת ההתיישנות.

מחיקת רישום פלילי

על פי החוק בישראל, רישום פלילי יימחק כעבור עשר שנים מתום תקופת ההתיישנות. פירוש הדבר הוא כי ראשית כל, צריכה לחלוף תקופת ההתיישנות של העבירה עצמה ולאחריה, עשר שנים נוספות, על מנת שהרישום יימחק. מדובר בתקופת זמן ארוכה אשר יכולה להגיע גם לכדי 20 שנה. אולם, במקרים רבים, ניתן להביא למחיקת הרישום הפלילי לפני מועד זה, על ידי הגשת בקשת חנינה לנשיא המדינה, אשר לו הסמכות להורות על קיצור תקופת ההתיישנות החלה על העבירה ולהורות על מחיקת הרישום הפלילי. אם הבקשה מתקבלת, יוכל אותו אדם לקבל תעודת יושר ומכשולים רבים שעמדו בפניו קודם, יוסרו כעת.

בקשה למחיקת רישום פלילי

הגשת בקשה למחיקת רישום פלילי היא רלוונטית עבור כל שמי שהרישום הפלילי מפריע לו ובפרט אנשים צעירים, אשר קיומו של הרישום עלול לפגוע בעתידם. אחת הדוגמאות הנפוצות לכך היא

הרשעה של חייל בעבירה פלילית, במהלך שירותו הצבאי. במרבית המקרים מדובר בעבירות קלות ולכן, אם תוגש בקשה, הסיכוי כי תאושר הוא הוא טוב מאוד. קל וחומר אם  הפרקליט הצבאי הראשי נתן את המלצתו למחיקת הרישום הפלילי.

מעוניין במחיקת הרישום הפלילי? חשוב שתפנה לעורך דין מקצועי ומנוסה, אשר יידע אלו טיעונים להציג בבקשה וכיצד לשכנע כי ראוי לקצר את תקופת ההתיישנות במקרה הנ"ל ולהורות על מחיקת הרישום. עורך הדין יוכל להעלות נימוקים שונים בהתאם למקרה: גילו הצעיר של המבקש, נסיבות ביצוע העבירה, העדר הרשעות נוספות וכיו"ב.

מחיקת רישום משטרתי

לצדו של הרישום הפלילי, ישנו גם הרישום המשטרתי וכדאי לדעת על קיומו. הרישום המשטרתי כולל תיקי חקירה סגורים, אשר לא הבשילו לכתב אישום  ונסגרו בעילה של העדר עניין לציבור או חוסר בראיות. תיקים הנסגרים בעילה של חוסר אשמה, לא מותירים רישום. בדומה לרישום הפלילי, גם רישום משטרתי יכול להסב נזק ועל כן כדאי לפעול למחיקתו. הדבר נעשה באמצעות הגשת בקשה ליחידה החוקרת, לשינוי עילת הסגירה של התיק לחוסר אשמה. בדומה למחיקת רישום פלילי, גם כאן מומלץ מאוד להיעזר בשירותיו של עורך דין, אשר מכיר את נבכי המערכת ולו הניסיון המקצועי לטפל בבקשה בצורה הטובה ביותר ולהגדיל את הסיכוי למחיקת הרישום.

קיומו של רישום פלילי יכול להסב לאדם נזק רב, אישית ומקצועית. על כן כדאי לפעול למחיקתו. אנחנו, במשרד עורכי דין פלילי רוטנברג, עומדים לרשותך ונעשה כל שניתן על מנת להביא למחיקת הרישום.