מהי עבירת אינוס?

עבירה של אינוס היא עבירה פלילית המופיעה בסעיף 345 לחוק העונשין ומשמעותה בעילת אישה ללא הסכמתה. מדובר בעבירת מין חמורה מאוד, אשר פוגעת בגופה ובנפשה של האישה. בהתאם לכך קבע המחוקק את העונש בגין העבירה: עד 16 שנות מאסר ובנסיבות מחמירות עד 20 שנות מאסר. עבירת האינוס כוללת החדרת איבר מאיברי גופו של אדם או החדרת חפץ כלשהו על ידי אדם לאיבר מינה של האישה, ללא הסכמתה החופשית.

לייעוץ מהיר, השאירו פרטים ונחזור אליכם

  תחזרו אליי

  יסודות העבירה

  עבירת אינוס מורכבת משני יסודות: בעילה והעדר הסכמה. על פי הגדרת החוק בועל הוא מי שמחדיר איבר גוף או חפץ לאיבר מין של האישה. התנאי השני הוא העדר הסכמה, משמעו כי האקט בוצע ללא הסכמת האישה. ראוי לציין, כי על אף העובדה כי ישנם למרבה הצער לא מעט מקרים של אינוס גבר, עבירת האינוס מתייחסת אך ורק לנשים. כאשר הגבר הוא קורבן של אקט כזה, מדובר בעבירה אחרת – מעשה סדום.

  בשל הפגיעה החמורה בגוף ובנפש שגורמת עבירת האינוס, העונש בגינה הוא עד 16 שנות מאסר. כמו כן, כאשר מדובר בנסיבות מחמירות כגון ביצוע המעשה בנוכחות אחר, או תוך איום בנשק, העונש יכול להגיע לכדי 20 שנות מאסר.

  העדר הסכמה והסכמה חופשית

  הגדרת הסכמה חופשית בחוק העונשין היא הסכמה שנעשתה מתוך מודעות, תוך ידיעה מול מי היא עומדת ומה המעשה שהוא מבצע בה, וכאשר האישה במצב הכרתי שמאפשר לה לתת הסכמה שכזו.

  מעשה של אינוס, כאמור, דורש פעולה של בעילת אישה וכן דורש כי הבעילה תהיה שלא בהסכמה. מונח זה מתפרש באופן רחב בפסיקת בתי המשפט ופירוש הדבר הוא כי העדר הסכמה אינה חייבת להיות אמירה מפורשת, אם מילולית ואם גופנית. זו יכולה לבוא לידי ביטוי גם בשתיקה, הנובעת לרוב מהלם שהאישה מצויה בו, או מכניעה בשל חשש לפגיעה נוספת מצד האנס ואף חשש לחייה. למותר לציין, כי כאשר הנאנסת אינה יכולה להביע הסכמה, למשל, כאשר היא חסרת הכרה, שיכורה או תחת השפעת סמים, אזי מדובר גם בעבירה של אינוס.

  לתוך הגדרה של העדר הסכמה, נכנסת גם הסכמה במרמה – כאשר גבר קיבל את הסכמתה של האישה לקיום יחסי מין, אך הסכמתה נובעת ממצג שווא, ממעשה של תרמית, כפי שיפורט להלן. במצבים אלו, הסכמתה של האישה אינה נתפסת כהסכמה חופשית, משום שהיא מבוססת על מצג שקרי. על כן מדובר בעבירה של אינוס. אמנם, חומרת הענישה של עבירה זו תהיה לרוב פחותה יותר, אך חשוב להבין כי מדובר בעבירה פלילית, על כל המשתמע מכך.

  נקודה נוספת וחשובה לעניין העדר ההסכמה היא גילה של הנאנסת. בעילה של מי שטרם מלאו לה 14 שנה, היא עבירה של אינוס, גם אם הייתה הסכמה מלאה מצידה . זאת משום שההנחה היא כי קטינה בגיל כזה, אינה מבינה את המשמעות של קיום יחסי מין ולפיכך אינה יכולה לתת הסכמה כנה וחופשית למעשה.

  אינוס במרמה

  רבים אינם יודעים זאת, אך קבלת הסכמה ליחסי מין במרמה, נחשבת לעבירה של אינוס. מקרים כאלו נפוצים מאוד למרבה הצער, במסגרתם הגבר מציג מצג שווא שקרי אשר מוביל להסכמה של האישה ליחסי מין. כך למשל, גבר המתחזה לבעל תפקיד ומעמד כשאין כל אמת בדברים, בחור המציע הבטחות שאין בכוונתו או ביכולתו לקיים, אדם המציג עצמו כרווק כאשר הוא למעשה נשוי וכיו”ב.

  האם יש בכל שקר מצד הגבר כדי לשלול את ההסכמה של האישה ליחסי מין? בוודאי שלא, אך הדבר מתייחס לכל קריטריון שהוא רלוונטי עבור אישה סבירה בסיטואציה הנתונה. רוצה לומר, כי אם ברור מן הנתונים כי הסכמתה של האישה התבססה על עובדות שקריות, על תרמית, הדבר שולל את הסכמתה ואין המדובר באקט מיני לגיטימי, אלא בעבירה של אינוס במרמה.

  עבירת אינוס על פי חוק העונשין

  העונש והשלכות נוספות

  העונש על עבירת אינוס הוא מאסר של 16 שנות מאסר לכל היותר. אם העבירה בוצעה בנסיבות מחמירות, העונש יכול להגיע ל-20 שנות מאסר.

  בנוסף לעונש הפלילי, אדם שהורשע בעבירת אינוס עשוי להיות מחויב גם בטיפול פסיכולוגי או רפואי, וכן לשלם פיצויים לקורבן.

  השלכות על הקורבן

  עבירות מין, ובפרט עבירת אינוס, יכולות להוביל להשלכות חמורות על הקורבן, הן פסיכולוגיות והן פיזיות. הקורבן עלול לסבול מקשיים רגשיים, כגון טראומה, דיכאון וחרדה, וכן מקשיים פיזיים, כגון כאבים ובריחת שתן.

  בנוסף, הקורבן עלול לחוות תחושות של בושה, אשמה וחוסר ערך. תחושות אלו עלולות להקשות עליו לבקש עזרה ולשתף את מה שקרה לו.

  פנייה לייצוג משפטי

  לאישום פלילי בגין אינוס או מעשה סדום, השלכות כבדות על הנאשם. הסיבה לכך היא עונשי המאסר הכבדים הצפויים למי שיורשע בעבירות אלו. המחוקק רואה בעבירות מין כפוגעניות מאוד עבור הקורבן ועל כן החמיר בענישה בגינן. מצב זה מצריך פנייה לייצוג משפטי, מיד עם קבלת זימון לחקירה במשטרה. תפקידו של עורך הדין יהיה לשמור על זכויות הנחקר, החשוד והנאשם, לאורך כל שלבי ההליך הפלילי ואם לא ניתן להימנע מהגשת כתב אישום, לנהל את התיק במלואו, או לחתור לעסקת טיעון, אם נסיבות העניין מתאימות לכך.

  משרד עורכי דין פלילי רוטנברג מתמחה בייצוג נחקרים, חשודים ונאשמים וקורבנות עבירה בעבירות מין. אנו מייצגים כל לקוח במקצועיות ובמסירות, למען קבלת התוצאה המשפטית הטובה ביותר.

  עו”ד פלילי ניר רוטנברג הנו אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים והוותיקים בארץ, לזכותו 20 שנים של ניסיון בדין הפלילי וניסיון רב בייצוג נאשמים וקורבנות עבירה בתחום העבירות המיניות.

  עו”ד ניר רוטנברג
  כותב המאמר: עו”ד ניר רוטנברג

  חבר לשכת עורכי הדין משנת 1997, התמחה אצל עו”ד דן אבי יצחק. עורך דין פלילי ניר רוטנברג עוסק במשפט פלילי למעלה מ20 שנה הינו מוותיקי עורכי הדין הפליליים בארץ וטיפל בתיקים פליליים מורכבים מאוד, בארץ ובחו”ל.

  לייעוץ מהיר
  השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

   תחזרו אליי

   תפריט נגישות

   ×