חוק העונשין קובע את המסגרת העונשית והמשפטית ובה היסודות לעבירת הרצח במשפט הפלילי כשההלך הנפשי הנדרש לצורך הוכחת עבירת הרצח נבחנת בהתאם למרכיב "הכוונה תחילה", כשמרכיב זה מבוסס על שלושה יסודות מצטברים:

 1. ההחלטה להמית
 2.  ללא כל התגרות קודמת
 3. הכנה פיסית לפעולת ההמתה.  

ההחלטה להמית

ההחלטה להמית אדם אחר מתייחסת לכך שהאדם הממית מודע לאפשרות הקטלנית במעשיו וכן ברצון להתגשמות תוצאת המוות.  אין זמן מוגדר מראש ולפיו בו התגבשה ההחלטה להמית, וזו יכולה להתגבש במוחו של הממית זמן רב לפני ביצוע המעשה וגם בתוך מסגרת פעולת ההמתה עצמה כשהמבחן במשפט הפלילי הוא האם הממית אכן ראה וחזה את תוצאת מעשיו.

ברור שאין אפשרות לקרוא את מחשבותיו של מבצע מעשה ההמתה והיכולת המשפטית ללמוד על רצונותיו וכוונתו נעשית בהתאם למכלול הנסיבות שמתלוות לפעולותיו בעת האירוע. על ההחלטה להמית ניתן ללמוד מתוך הודאתו של הממית, דרך ביצוע ההמתה, צורתה והכלי ששימש לביצוע תוך שילובם של כל אלה.

לדוגמא, פגיעה במקום שהוא רגיש בגוף של אדם אחר יכולה ללמד על הרצון של הממית להרוג את הקורבן, כך במצב של דקירת אדם בחזה באו בצווארו בשונה מדקירת אדם ברגלו.

ניתן ללמוד על הכוונה להמית גם מתוך אמירות קודמות, איומים, הכנת כלי נשק קטלני בטרם ההמתה  וכן גם התנהגותו של הממית לאחר המעשה יכולה ללמד על כוונותיו וצפונות לבו.

במשפט הפלילי התפתחה חזקת הכוונה ולפיה ניתן ללמוד באמצעותה שאדם מתכוון לתוצאות ההגיוניות של פעולותיו, כך שאם חזקה זו לא נסתרה ולא הוטל ספק סביר כנגדה הרי שדי בחזקה זו כדי להוכיח את כוונת הממית ולהביא להרשעתו ברצח. אולם, גם חזקת הכוונה, יכול שתסתר שכן ספק סביר שעולה מההגיון ומנסיון החיים יביא להפרכתה של החזקה ובמיוחד שמדובר על יסוד נפשי שדווקא התביעה היא זו שצריכה להוכיח אותו.

לייעוץ מהיר, השאירו פרטים ונחזור אליכם

  תחזרו אליי

  התגרות קודמת לרצח-קנטור

  הקנטור הוא אירוע פרובוקטיבי מצדו של המומת שגרם אצל הממית מצב של היעדר שליטה נפשית בתכוף לאירוע עצמו כך מתקיים יחס בין הקנטור וההתגרות לפעולת ההמתה שנעשתה בעקבות ההתגרות.

  בית המשפט במשפט פלילי ישאל את עצמו האם אדם רגיל במצבו של האדם העומד למשפט היה יכול לאבד את שליטתו העצמית ולהגיב בדרך שבה פעל הנאשם וכמו כן האם ההתנהגות הפרובוקטיבית והמתגרה היא זו שגרמה לנאשם לאיבוד שליטה.

  הכנה פיזית למעשה הרצח

  פעולת ההכנה אינה נפשית והיא מתבססת על הכנה של מכשיר לביצוע מעשה הרצח או הכנה פיזית אחרת. במקרים רבים, ההחלטה להרוג ופעולת ההכנה כרוכים אחד בשני ונעשים בצוותא.

  משרד עורכי הדין הפלילי שלנו עוסק במשפט הפלילי ומתמחה בעבירות אלימות של רצח והריגה כבר למעלה מ-20 שנה.

  אם אתה עומד למשפט פלילי או חשוד בפלילים פנה אלינו כדי שנציל אותך מטעויות

  עו”ד ניר רוטנברג
  כותב המאמר: עו”ד ניר רוטנברג

  חבר לשכת עורכי הדין משנת 1997, התמחה אצל עו”ד דן אבי יצחק. עורך דין פלילי ניר רוטנברג עוסק במשפט פלילי למעלה מ20 שנה הינו מוותיקי עורכי הדין הפליליים בארץ וטיפל בתיקים פליליים מורכבים מאוד, בארץ ובחו”ל.

  לייעוץ מהיר
  השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

   תחזרו אליי

   תפריט נגישות

   ×