בעידן הרשתות החברתיות אופי התקשורת הבין אישית משתנה. דרך האינטרנט אנחנו יכולים להכיר ולדבר אנשים מרחבי העולם עם תחומי עניין דומים. ניתן לקבל השראה ורעיונות לפרויקטים חדשים, או סתם לעקוב אחרי הפוסטים של המפורסם האהוב עלינו שחי בחצי השני של העולם. הרשתות החברתיות המפורסמות והגדולות ביותר הן פייסבוק ואינסטגרם, עם יותר ממילאירד משתמשים ברחבי העולם. כך נוצר מצב שעל כל אחד מאיתנו ניתן למצוא המון, אבל המון, מידע באינטרנט.

המצב הזה יחסית חדש, והעולם עוד לא הבין לגמרי את כל ההשלכות והמשמעויות של השימוש ההולך וגובר ברשתות חברתיות. יחד עם אופי התקשורת הבין אישית, האינטרנט משנה גם את האופי של עבירות פליליות. והאצבע קלה על המקלדת…

כיום, סחיטה ברשת, כמו לדוגמא בפייסבוק או באינסטגרם לא דורשת יותר ממספר קליקים בטלפון. כל מי שיש לו מידע אישי שאתם לא רוצים שייחשף יכול ליצור חשבון פיקטיבי. ודרכו להתחבא מאחורי האנונימיות של הרשת, ולהתחיל לשלוח הודעות מלוות באיומים או דרישות. המניעים יכולים להיות רבים ומגוונים- החל מעוקץ שמטרתו לסחוט כסף, ועד נקמה אישית של מישהו שהיה קרוב אליכם או אליכן. לרבות מהסחיטות בפייסבוק יש אופי מיני, כאשר המידע הרגיש שהסוחט מאיים לחשוף עלול להיות תמונה מינית. יכול להיות שהסוחט השיג את התמונה במרמה, או ששלכתן אותה מרצונכן לאדם שסמכתן עליו.

איך ההתמודדות עם סחיטה ברשת שונה מהתמודדות עם סחיטה "רגילה"?

השונות באה לידי ביטוי בעיקר בגלל האנונימיות של האינטרנט. קל מאוד לפתוח חשבון פייסבוק או אינסטגרם, וניתן להעלות אליהם מידע שקרי. כך בעצם יותר קשה לזהות ולהגיע אל הסוחט. אם מישהו מתקשר כדי לסחוט אתכם, יש לכם את מספר הטלפון שלו. אם הוא מגיע אליכם הבייתה ומאיים עליכם – תוכלו לזהות את הפנים שלו לאחר מכן. אבל מאחורי חשבון פיקטיבי יכול להסתתר כל אחד, מכל מקום בעולם.

מהם שלבי ההתמודדות כאשר עומדים בפני סחיטה ברשת?

קודם כל, אל תשתפו פעולה עם הסחיטה. תתנהגו בפניו כאילו לא אכפת לכם או לכן. זה נכון גם אם המניע הוא כסף, ובמיוחד אם המניע הוא נקמה. ברגע שאתם נראים אדישים לסחיטה זה מוציא את כל הטעם עבור הסוחט.

הצעד הבא הוא לנקוט פעולה משפטית נגד הסוחט. כאשר אתם מגיעים להגיש תלונה, תגיעו מוכנים. תאספו את כל המידע שאתם יכולים על הסוחט. תשמרו כל צילום מסך של התכתבות, כל הקלטה של שיחה. גם אופי הסחיטה ייתן לכם רמזים- כמו אם הוא מכיר אותכם או לא. לפי מה שהוא יודע עליכם תוכלו לגלות מידע בחזרה עליו.

שלב חשוב הוא נוסף הוא ייעוץ משפטי מעורך דין מומחה למשפט פלילי. עורך דין פלילי יוכל ללוות אתכם בכל התהליך של הגשת תלונה. החל בהכנה לחקירות במשטרה ועד הגשת כתב אישום והתנהלות במשפט עצמו. משרד עורכי הדין רוטרנברג מתמחה במשפט פלילי ויוכל לעזור לכם בכל שלב בתהליך התמודדות עם סחיטה בפייסבוק כדי להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבורכם. לקבלת מידע נוסף ויצירת קשר לחצו כאן

 

עו”ד ניר רוטנברג
כותב המאמר: עו”ד ניר רוטנברג

חבר לשכת עורכי הדין משנת 1997, התמחה אצל עו”ד דן אבי יצחק. עורך דין פלילי ניר רוטנברג עוסק במשפט פלילי למעלה מ20 שנה הינו מוותיקי עורכי הדין הפליליים בארץ וטיפל בתיקים פליליים מורכבים מאוד, בארץ ובחו”ל.

לייעוץ מהיר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

    תחזרו אליי

    תפריט נגישות

    ×