המדריך לנאשם בהחזקת סמים

מהי עבירת החזקת סמים

עבירה של החזקת סמים מתחלקת לשתיים: החזקת סם לשימוש עצמי והחזקה לצרכי סחר. החוק בישראל רואה בעבירת הסחר כעבירה חמורה בהרבה והדבר בא לידי ביטוי בענישה: החזקת סמים לשימוש עצמי, היא עבירה שדינה עד 3 שנות מאסר, לעומת עבירה של סחר בסמים אשר העונש המקסימאלי בגינה הוא 20 שנות מאסר.

החזקת סמים

פקודת הסמים המסוכנים קובעת, כשמה כן היא, מהם הסכמים המסוכנים ואסורים לשימוש וכל החזקה של סם המופיע ברשימה, מהווה עבירה פלילית. כאשר מדברים על עבירות סמיםישנה הבחנה מרכזית וחשובה ביותר, בין החזקת סם לצריכה עצמית, לבין החזקת סם למטרת סחר. העבירה הראשונה נתפסת כקלה יחסית ובמקרים רבים, ניתן למנוע הגשת כתב אישום בגינה, או להגיע להסדר טיעון מקל מאוד. אולם, עבירה של סחר בסמים נתפסת כחמורה מאוד בשל פוטנציאל הפגיעה שלה בציבור.

ההבחנה בין סם אשר נועד לשימוש עצמי, לבין סם אשר נועד למטרות סחר, מתבססת על פי כמות הסכם שנמצאה. במה דברים אמורים? לכל סם נקבע בפקודה, רף מקסימאלי של שימוש עצמי. כאשר נתפסה כמות סם מעל הרף הזה, חזקה כי מדובר בהחזקת סם למטרות סחר. חזקה זו ניתנת לסתירה על ידי החשוד ולשם כך חשוב מאוד לפנות לייצוג משפטי של עורך דין פלילי.

לדוגמא: פקודת הסמים המסוכנים קובעת כי קוקאין עד כמות של 0.3 גרם נועד לשימוש עצמי, אך מעל כמות זו, מדובר בסחר. לעומת זאת, הרף של  LSD  של שימוש עצמי, עומד על 3 יחידות כלשהן של הסם.

החזקת סמים לצריכה עצמית

כאמור מעלה, שימוש עצמי בסם הוא עבירה הנחשבת לקלה יחסית, לעומת עבירת הסחר. ניתן לראות זאת הן בהקשר של רמת הענישה שקבע המחוקק (עד 3 שנות מאסר) והן בהתייחסות הרשויות לעבירה זו. האכיפה של משטרת ישראל בעבירה של החזקת סם לצריכה עצמית נמוכה יותר באופן משמעותי לעומת האכיפה של עבירת הסחר, הנתפסת כעבירה חמורה, אשר יכולה לגרום לנזקים רבים לחברה, בין היתר משום שהיא מלווה ומעודדת במקרים רבים, מעשים פליליים נוספים.

בשל הבדלי הענישה המשמעותיים בין שתי העבירות, ישנה חשיבות אדירה לקבלת ייעוץ וייצוג משפטי מיידי, עם הזימון לחקירה או המעצר. עורך הדין ישמור על זכויות החשוד לאורך החקירה ואם ישנו חשד לסחר בסמים, יעשה כל שניתן כדי לסתור את החזקה ולהפחית את החשד לשימוש עצמי.

סחר בסמים

כל פעולה המעידה על אופי מסחרי בסם, כגון ייצוא וייבוא של סם, תיווך או אספקה, יכולה להיחשב כעבירה של סחר בסמים. כאמור מעלה, מדובר בעבירה החמורה ביותר של החזקת סמים והדבר בא לידי ביטוי ברמת הענישה, אשר יכולה להגיע לכדי 20 שנות מאסר. הקביעה כי הסם שנתפס אצל החשוד נועד לשימוש מסחרי ולא לצריכה אישית, משמעה כי הכמות שנתפסה עולה על הרף שנקבע לאותו סם כרף לשימוש עצמי. במצב שכזה, חלה חזקה כי מדובר החזקת סם לצורך מסחר ונטל ההוכחה להראות כי מדובר בסם לצריכה עצמית, עובר לחשוד.

חשוב לציין כי לצורך הוכחת האשמה בגין סחר בסמים, יש להראות כי התקיימה פעולה כלשהי של סחר כגון ייבוא, אספקה, תיווך, וכן נדרשת מודעות כי החומר הוא סם אסור, אולם, תפיסת הסם עצמו איננה תנאי הכרחי להרשעה בעבירה זו. יחד עם זאת, כאשר החומר לא נמצא, תידרש התביעה להציג ראיות נוספות לביצוע המעשה.

סמים קלים או סמים קשים – יש הבחנה ביניהם?

הדעה הרווחת היא כי החזקת סמים קלים היא אינה עבירה פלילית, או עבירה לא חמורה, לעומת החזקת סמים קשים. זוהי הנחה שגויה, המובילה רבים לחוסר זהירות והפעלת שיקול דעת מוטעה. בעיני החוק היבש, סם זה סם ואין כל משמעות לשאלה האם אדם נתפס כאשר בחזקתו קנאביס או הרואין. ההבחנה היחידה שהחוק עושה היא בשאלה מהי המטרה שלשמה שימש הסם: האם לצריכה אישית, עצמית, או האם למטרות סחר. המשמעות היא כי גם אדם “נורמטיבי” אשר מעשן מדי פעם סמים קלים, יכול למצוא את עצמו בחקירה במשטרה ואף בפני כתב אישום פלילי.

יחד עם זאת, המציאות מלמדת כי יש משמעות רבה לסוג הסם שנתפס, הן בהחלטה האם להעמיד לדין את החשוד או לסגור את תיק החקירה והן בעת גזירת דינו, היה והוגש כתב אישום ובית המשפט מחליט להרשיע בעבירה. כאשר מדובר על עונש על סחר בסמים קלים, יש סיכוי רב יותר למנוע הגשת כתב אישום ואם תהיה העמדה לדין,  יכול ובית המשפט יבחר שלא להחמיר עם הנאשם בשל סוג הסם שנתפס, בפרט אם ישנן נסיבות מקלות אחרות כגון עבירה ראשונה, הנסיבות שהובילו לביצוע העבירה וכיו”ב.

חשיבות הייעוץ המשפטי

החזקת סמים היא עבירה פלילית בין החמורות ביותר. אולם, ישנו הבדל מהותי בין החזקת סם לשימוש עצמי, לבין החזקת סם למטרות סחר. בשל ההשלכות הקשות שיכולות להיות לאישום בעבירת סמיםעל החשוד לפנות לייעוץ וייצוג משפטי בשלב מוקדם ככל האפשר. בעוד שבחלק ניכר מן המקרים של שימוש עצמי, ניתן להימנע מהגשת כתב אישום, הרי שבעבירה של סחר בסמים, לרשויות יש אינטרס מובהק להגיש כתב אישום, על מנת להגן על הציבור ולהרתיעו מביצוע העבירה.

על כן, יש צורך בליווי משפטי מקצועי, אשר יפעל להגנת החשוד בצורה הטובה ביותר: אם מדובר בחשד לשימוש עצמי, לעשות כל שניתן כדי למנוע הגשת כתב אישום ואם מדובר בחשד לסחר, לבחון אפשרות של סתירת החזקה והפחתת החשד לשימוש עצמי. כאשר לא ניתן להימנע מהגשת כתב אישום, יבחן עורך הדין אפשרות לביטול כתב האישום, או הגעה להסדר טיעון מקל, כאשר אין סיכוי רב לזיכוי במשפט הפלילי.

אם זומנת לחקירה בגין החזקת סמים אל תשתהה ופנה לקבלת ייצוג משפטי, אשר יגן על זכויותיך. משרד עורכי דין פלילי רוטנברג מייצג חשודים ונאשמים בעבירות סמים ופועל במלוא המרץ והמסירות עבור כל לקוח. 

עו”ד ניר רוטנברג
כותב המאמר: עו”ד ניר רוטנברג

חבר לשכת עורכי הדין משנת 1997, התמחה אצל עו”ד דן אבי יצחק. עורך דין פלילי ניר רוטנברג עוסק במשפט פלילי למעלה מ20 שנה הינו מוותיקי עורכי הדין הפליליים בארץ וטיפל בתיקים פליליים מורכבים מאוד, בארץ ובחו”ל.

לייעוץ מהיר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

    תחזרו אליי

    תפריט נגישות

    ×