Group 20@3x

המדריך לנאשם בהליך הפלילי

ההליך הפלילי הוא הליך משפטי העוסק בעבירות על חוק העונשין. בשונה מהליך אזרחי, אשר בו שני הצדדים הם אנשים פרטיים, ההליך הפלילי מתנהל בין המדינה לנאשם. כלומר, המדינה היא זו אשר תובעת את הנאשם על מנת להגן על האינטרס הציבורי. ייצוג בהליך הפלילי כולל ליווי משפטי מלא החל משלב החקירה המשטרתית ועד לייצוג במשפט, היה ומוגש כתב אישום ותפקידו של הסנגור הפלילי הוא לספק הגנה משפטית טובה לנחקר ולנאשם במסגרת ההליך כולו.

הדין הפלילי כולל מגוון רחב של עבירות, אשר ניתן לקטלג אותן על פי קבוצות שונות, למשל: עבירות מין: עבירות אלו נתפסות כחמורות מאוד בשל הנזק שנגרם לקורבנות העבירה.  מדובר בין היתר בעבירות של אינוס, הטרדה מינית ומעשה מגונה. עבירות סמים: לעניין זה מבחין הדין בין החזקת סם לצריכה עצמית, עבירה הנחשבת לקלה יחסית, לבין עבירה של סחר בסמים. עבירה זו חמורה מאוד בשל השלכותיה על החברה ובהתאם לכך מחמיר החוק עם הענישה בגינה. עבירות סמים כוללות גם פעולות אחרות הנוגעות לסם כגון ייבוא של סם. עבירות צווארון לבן: בשנים האחרונות ישנם דיווחים לא מעטים בתקשורת על עבירות אלו, הנקראות גם עבירות כלכליות. ביניהן ניתן למנות עבירות של העלמת מס, שוחד, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים וכיו”ב. ההליך הפלילי יחל עם פתיחת חקירה משטרתית בגין חשד לביצוע עבירה. על כן,  חשוב מאוד לפנות אל עורך הדין כבר בשלב הזה ולא להשתהות. כפי שיפורט להלן, ייצוג של עורך דין פלילי בחקירה, ישמור על זכויות הנחקר במהלכה ואף יכול להוביל לסיומה של החקירה, ללא הגשת כתב אישום. כמו כן, אם יש צורך בכך, ידאג עורך הדין לשינוי עילת הסגירה של התיק, על מנת שלא יישאר לנחקר רישום משטרתי.

ייצוג בחקירה במשטרה

כאמור, ההליך הפלילי מתחיל על פי רוב בחקירה של המשטרה, כאשר לדברי הנחקר בחקירה יש השלכות מהותיות על התנהלות החקירה והמשכו של ההליך הפלילי נגדו. ישנם מצבים בהם למשטרה יש מעט מאוד מידע נגד החשוד, אולם הנחקר מבסס את החשד נגדו על ידי אמירות שונות שהוא אינו תמיד מבין את משמעותן. משכך, יש ליצור קשר עם עורך דין פלילי מיד עם קבלת הזימון מהמשטרה. עורך הדין יכין את הלקוח לחקירה, יסביר לו כיצד היא עתידה להתנהל וכיצד עליו לנהוג בה על מנת להימנע מהפללה עצמית. כאשר עורך הדין נכנס לתמונה בשלב החקירה, יכולת ההשפעה שלו גדולה יותר והוא יכול להביא לסיום החקירה בשלב מוקדם, ללא שהוגש כתב אישום. יתרה מזאת, אשר נסגר תיק החקירה, יפעל עורך הדין לסגירת התיק בעילה של העדר אשמה, על מנת שלא יוותר לנחקר רישום משטרתי. אם התיק נסגר בעילה אחרת, יפעל לשינוי עילת הסגירה, כפי שיפורט להלן. זכרו – היוועצות עם עורך דין לפני חקירה במשטרה היא קריטית ויכולה לעשות את כל ההבדל בין תיק חקירה שנסגר לבין המשך הליך פלילי נגדכם.

שינוי עילת סגירת תיק

כאשר נחקר מקבל את הבשורה כי תיק החקירה נגדו נסגר, אין שמח ממנו, שהרי כאן נעצר ההליך המשפטי נגדו, אולם לסוג העילה בה נסגר התיק יש חשיבות רבה, כפי שיוסבר להלן. תיק חקירה ייסגר באחת משלוש עילות: חוסר אשמה: עילה זו פירושה כי חוקרי המשטרה סבורים כי הנחקר אינו אשם בעבירה בגינה זומן לחקירה ועל כן התיק נסגר. העדר ראיות: כאשר תיק החקירה נסגר בעילה זו, פירושו של דבר הוא כי פעולות החקירה לא הולידו ראיות מספקות על מנת לגבש כתב אישום נגד הנחקר, אולם אין בכך כדי להעיד כי החשוד אינו אשם בעבירה. העדר עניין לציבור: סגירת תיק חקירה בעילה זו תיעשה כאשר ישנן ראיות לביצוע העבירה אולם בשל נסיבות שונות כגון חומרת העבירה או גילו של החשוד, אין חשש לסכנה לציבור ועל כן מופסק ההליך הפלילי בשלב זה. כאשר חקירה משטרתית נסגרת בעילה של חוסר אשמה, הוא נמחק לגמרי מרישומי המשטרה. מנגד, סגירת התיק בעילה של העדר ראיות או חוסר עניין לציבור, מותירה רישום משטרתי של התיק. לרישום זה יכולות להיות השלכות שונות על הנחקר, למשל למנוע ממנו להתקבל למשרות מסוימות, הדורשות תעודת יושר. במצב זה, כדאי לפנות אל עורך דין פלילי אשר יגיש בקשה לשינוי עילת הסגירה של התיק. הבקשה תוגש לנציגי המשטרה או התביעה ובה הנימוקים מדוע יש הצדקה לשנות את עילת הסגירה של התיק. היה והבקשה תידחה, ניתן להגיש עליה ערר וגם בכך יטפל כמובן עורך הדין.

היתרון בשכירת שרותיו של עורך דין פלילי פרטי

בהליכים פליליים גם כשאין חובת ייצוג של עורך דין פלילי כדאי וצריך להיות מיוצג ומלווה בעורך דין פלילי מנוסה החל מן השלבים הראשונים. החל משלב החקירה ראוי להוועץ בעורך דין פלילי כדי לדעת איך לנהוג בחקירה ,  האם לשמןר על זכות השתיקה או לענות לשאלות החוקרים ולמסור גירסה . עורך דין פלילי מנוסה ינחה אותך באופן הנכון ביותר והטוב ביותר כיצד לנהוג ומה התרחישים הצפויים לכם במהלך החקירה ולאחריה.  רבים בוחרים לוותר בשלב החקירה על ייעוץ של עורך דין פלילי כיוון שהם מקלים ראש בחקירה ובתכסיסי החקירה ומכיוון שהם בטוחים מדי  בעצמם וביכולתם ״לצאת מזה״. טעות זאת עולה להם ביוקר ולעיתים קרובות הם מוצאים עצמם מובלים למעצר או משוחררים בתנאים חמורים מאוד . מכל מקום הטעויות שנעשו בחקירה עקב ההימנעות בהיוועצות בעורך דין פלילי מנוסה הינן קריטיות ולא ניתן לתקנן בנקל ,אם בכלל. המילים כבר יצאו מהפה ומשמעותן מי ישורנו. קשה מאוד להחזיר את הגלגל אחורנית.

לאחר החקירה , במקרים רבים , מוצאים עצמם הנחקרים אזוקים ומובלים לבית מעצר , משם יעברו לבית משפט השלום ויתייצבו בפני שופט המעצרים , חלקם לשחרור בתנאים- ערבויות , מעצר בית וכדומה וחלקם להמשך מעצר לצרכי חקירה . בשלב המעצר ובטרם הדיון במעצר יפגשו החשודים עם סניגור – עורך דין פלילי שימונה להם על ידי המדינה- עורך דין ציבורי מהסניגוריה הציבורית. הסניגור הציבורי שנמצא בתורנות מעצרים בבית המשפט מקבל לידיו מספר  רב של תיקים והוא מייצג מספר רב מאוד של עצורים באותו היום. מטבע הדברים זמנו של הסניגור הציבורי קצר ומוגבל ואין ביכולתו להקדיש זמן רב לכל עצור ועצור שהטיפול בעניינו הגיע לידיו במהלך התורנות, בקיצור : אתם לא הבייבי שלו ! אתם חלק מרשימה ארוכה של עצורים מבוהלים וטרוטי עיניים שמעוניינים להשתחרר ולחזור הביתה.

אמנם הייצוג בחינם , כלומר על חשבון המדינה, אבל כמו שאמר פעם אדם חכם : ״החופש שלך שווה מה שאתה מוכן להקריב עבורו״ ובמילים אחרות כמה שאתה מוכן לשלם עבורו לעורך דין פרטי שיהפוך עולמות עבורך .  בקיצור , החינם הזה עלול לעלות לכם ביוקר…

עורך דין פלילי פרטי שנשכר כדי לייצג אתכם מייצג את האינטרסים שלכם ושלכם בלבד. הוא עומד ללא מורא מול הרשויות , מול המשטרה , מול בתי המשפט ומייצג אתכם נאמנה . הוא יעשה הכל כדי לשחרר אתכם ממעצר בתנאים הטובים ביותר. עורך דין פלילי מנוסה יתן לכם ייצוג מקצועי ונכון  ילווה את בני משפחותיכם בהליך ויסביר להם ולכם מה התרחישים האפשריים מבחינתכם. עורך דין פלילי פרטי יגיע אליכם לבית המעצר וילווה אתכם בכל הליך חקירה . הליכי חקירה שדורשים ייעוץ  מקצועי של עורך דין פלילי מנוסה. למשל, עימות או מסדר זיהוי או בדיקת פוליגרף ועוד ועוד. עורך דין פלילי פרטי שייצג אתכם יגיע אליכם ויתאמץ עבורם ויתן לכם עצה נכונה שטובה רק לכם. בקיצור, יתאים לכם חליפה בהתאם למידתכם ושתהיה מיוחדת רק לכם ולא איזשהו קשקוש כללי שמתאר לכם את המצב העגום בו אתם נמצאים. עורך דין פלילי פרטי יתן לכם עצות הלכה למעשה בנסיבות המקרה שלכם ולא יסתפק בלתת  לכם הסבר כללי על המצב המשפטי אליו נקלעתם. אמנם ייצוג וייעוץ של עורך דין פלילי פרטי עולה כסף אך  ערכו שווה זהב . הערך המוסף שתקבלו אם תשכרו עורך דין פלילי פרטי ומנוסה הינו רב לאין שעור מהסכום שתשלמו לו. לא רק בשלב המעצר אלא גם ובעיקר מאוחר יותר. כיוון שחקירה עלולה להוביל לכתב אישום וכתב אישום עלול להוביל למאסר וכידוע ,״אין מחיר לחופש״! 

לכן תעשו לעצמכם טובה : אם קיבלתם זימון לחקירה או שנעצרתם או שמישהו מקרוביכם נעצר קחו לכם עורך דין פלילי מנוסה שינחה אתכם וילווה אתכם ויוציא אתכם מהצרה שנקלעתם אליה. אל תקלו בכך ראש ואל תתקמצנו לחופש שלכם אין מחיר ואין סיבה שתסכנו אותו.

משרדנו מייצג חשודים  ונאשמים  למעלה מ20 שנה בהליכים פליליים ,בחקירות ובמשפטים בארץ ובחו״ל. אנחנו עורכי דין פליליים ותיקים ומנוסים שיודעים לתת את העצה הנכונה בזמן הנכון ולחלץ אתכם מטעויות.

צרו עימנו קשר עוד היום  

מאמרים אחרונים על ייצוג פלילי

עבירות נשק

עבירות נשק

עיכוב הליכים פליליים בבית המשפט

עיכוב הליכים פליליים

עבירת גניבה

עבירת גניבה

הפרת הוראה חוקית

הפרת הוראה חוקית

מכתב יידוע לחשוד

מכתב יידוע לחשוד

החזרת רישיון נשק

החזרת רישיון נשק

הצג מאמרים נוספים