עו"ד פלילי סגירת תיק פלילי
  • גודל פונט
  • גוונים וקונטרסט
צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

*
*
*
אני מסכים / ה לקבלת דיוור

פיצוי נאשם שזוכה

פיצוי בשל מאסר או מעצר פלילי

נאשם במשפט פלילי זכאי לפיצוי מאוצר המדינה במקרה ובו בית המשפט מחליט לזכות אותו לאחר שכתב האישום שהוגש נגדו וההליך הפלילי כנגדו נערך ללא שהיה כל יסוד להאשמה או שבית המשפט מחליט על נסיבות אחרות המצדיקות פיצוי כספי.

בית המשפט במקרה יפצה את הנאשם שזוכה על תקופת מעצרו ועל תקופת מאסרו תוך הוראה שהמדינה תשלם את הוצאות הגנתו במסגרת המשפט הפלילי שהתנהל נגדו וזאת במקרה שבו המדינה פעלה בחוסר זהירות ובחוסר סבירות בעת הגשת כתב האישום ומבלי לנקוט בזהירות הראויה הנדרשת מן התביעה או הפרקליטות בעת שהחליטה על הגשת אישום פלילי כנגד אותו אדם שזוכה בדין.

גם במקום שבו אדם זוכה במשפט פלילי בשל טעות טכנית או זיכוי בשל חמת הספק יכולה להביא לפיצוי הנאשם ובאותה מידה לא תמיד זיכוי מוחלט יוביל לפיצוי כספי אלא בכל מקרה יבחן בית המשפט את טיב הזיכוי ונסיבות הזיכוי לאור הנסיבות שבהן הוגש האישום והתנהל המשפט הפלילי.

לבית המשפט יש שיקול דעת רחב להורות על פיצוי כספי לנאשם שזוכה ואשר הוענק לו במסגרת סעיף 80 לחוק סדר הדין הפלילי שקבע נוסח עמום כדי לאפשר מסגרת רחבה בשיקולי בית המשפט לפיצוי נאשם שזוכה.

בפסיקה נקבעו שלוש קטגוריות לצורך בחינת מתן פיצוי ועומקו של הפיצוי:

<!--[if !supportLists]-->א.     <!--[endif]-->הליכי המשפט הפלילי.

<!--[if !supportLists]-->ב.      <!--[endif]-->אופי וטיב הזיכוי.

<!--[if !supportLists]-->ג.      <!--[endif]-->נסיבות אישויות של הנאשם ונסיבות חיצונית למשפט.

במסגרת זו בוחן בית המשפט את התנהגות והתנהלות המשטרה והתביעה, האם נהגו באופן זדוני או רשלני אל מול התנהגות הנאשם בעת חקירתו ובעת ניהול המשפט ובחינת סוג העבירה והעונש שהיה צפוי לנאשם אילו לא היה מזוכה בדין.

עורך דין פלילי יבקש מבית המשפט לפצות נאשם שזוכה בדין בשל העוול שנגרם לו בשיעור מלוא עלויות הגנתו אולם בית המשפט במרבית המקרים יזהר בגובה הפיצוי וזאת לאור הנסיבות שהזכרנו לעיל.

נאשם שהוגש כנגדו כתב אישום נמצא תחת איום של החרב הפלילית ואפשרות לעונש של מאסר ובדרך כלל אישום פלילי יביא לשיבוש חייו של אדם נורמטיבי כך שבית המשפט יורה על פיצוי משמעותי אם התביעה זלזלה בכוח שהמחוקק נתן לה והגישה כתב אישום ללא הזהירות הנדרשת מרשות מנהלית אחראית.

 

 

 

 

 

סגירת תיק פלילידלג על סגירת תיק פלילי
עורך דין פלילידלג על עורך דין פלילי

עורך דין פלילי

עו"ד פלילי ניר רוטנברג מוותיקי עורכי הדין הפליליים בארץ, משרד עורכי הדין ממוקם בתל אביב.

 

 

 

התקשר 24 שעות ביממה

עו"ד פלילי מיידי 0505522028

 

לחץ להתקשרות 

call us

 

מלא/י את הטופס ונחזור אלייך מיידית

*
*

סטריפ - כתובות המשרדדלג על סטריפ - כתובות המשרד

כתובת המשרד: רחוב קויפמן 6 תל אביב, ת.ד 50325

סניף רמת החייל: ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 

משרד: 03-6206010 03-6206011 נייד: 0505522028 , 0506942192  

off ice@crime-law.co.il

עבור לתוכן העמוד