Group 20@3x

המדריך לנאשם בהליך הפלילי

ההליך הפלילי הוא הליך משפטי העוסק בעבירות על חוק העונשין. בשונה מהליך אזרחי, אשר בו שני הצדדים הם אנשים פרטיים, ההליך הפלילי מתנהל בין המדינה לנאשם. כלומר, המדינה היא זו אשר תובעת את הנאשם על מנת להגן על האינטרס הציבורי. ייצוג בהליך הפלילי כולל ליווי משפטי מלא החל משלב החקירה המשטרתית ועד לייצוג במשפט, היה ומוגש כתב אישום ותפקידו של הסנגור הפלילי הוא לספק הגנה משפטית טובה לנחקר ולנאשם במסגרת ההליך כולו.

עבירות שונות בדין הפלילי

הדין הפלילי כולל מגוון רחב של עבירות, אשר ניתן לקטלג אותן על פי קבוצות שונות, למשל:

עבירות מין: עבירות אלו נתפסות כחמורות מאוד בשל הנזק שנגרם לקורבנות העבירה.  מדובר בין היתר בעבירות של אינוס, הטרדה מינית ומעשה מגונה.
עבירות סמים: לעניין זה מבחין הדין בין החזקת סם לצריכה עצמית, עבירה הנחשבת לקלה יחסית, לבין עבירה של סחר בסמים. עבירה זו חמורה מאוד בשל השלכותיה על החברה ובהתאם לכך מחמיר החוק עם הענישה בגינה. עבירות סמים כוללות גם פעולות אחרות הנוגעות לסם כגון ייבוא של סם.
עבירות צווארון לבן: בשנים האחרונות ישנם דיווחים לא מעטים בתקשורת על עבירות אלו, הנקראות גם עבירות כלכליות. ביניהן ניתן למנות עבירות של העלמת מס, שוחד, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים וכיו”ב.
ההליך הפלילי יחל עם פתיחת חקירה משטרתית בגין חשד לביצוע עבירה. על כן,  חשוב מאוד לפנות אל עורך הדין כבר בשלב הזה ולא להשתהות. כפי שיפורט להלן, ייצוג של עורך דין פלילי בחקירה, ישמור על זכויות הנחקר במהלכה ואף יכול להוביל לסיומה של החקירה, ללא הגשת כתב אישום. כמו כן, אם יש צורך בכך, ידאג עורך הדין לשינוי עילת הסגירה של התיק, על מנת שלא יישאר לנחקר רישום משטרתי.

ייצוג בחקירה במשטרה

כאמור, ההליך הפלילי מתחיל על פי רוב בחקירה של המשטרה, כאשר לדברי הנחקר בחקירה יש השלכות מהותיות על התנהלות החקירה והמשכו של ההליך הפלילי נגדו. ישנם מצבים בהם למשטרה יש מעט מאוד מידע נגד החשוד, אולם הנחקר מבסס את החשד נגדו על ידי אמירות שונות שהוא אינו תמיד מבין את משמעותן. משכך, יש ליצור קשר עם עורך דין פלילי מיד עם קבלת הזימון מהמשטרה. עורך הדין יכין את הלקוח לחקירה, יסביר לו כיצד היא עתידה להתנהל וכיצד עליו לנהוג בה על מנת להימנע מהפללה עצמית.

כאשר עורך הדין נכנס לתמונה בשלב החקירה, יכולת ההשפעה שלו גדולה יותר והוא יכול להביא לסיום החקירה בשלב מוקדם, ללא שהוגש כתב אישום. יתרה מזאת, אשר נסגר תיק החקירה, יפעל עורך הדין לסגירת התיק בעילה של העדר אשמה, על מנת שלא יוותר לנחקר רישום משטרתי. אם התיק נסגר בעילה אחרת, יפעל לשינוי עילת הסגירה, כפי שיפורט להלן. זכרו – היוועצות עם עורך דין לפני חקירה במשטרה היא קריטית ויכולה לעשות את כל ההבדל בין תיק חקירה שנסגר לבין המשך הליך פלילי נגדכם.

שינוי עילת סגירת תיק

כאשר נחקר מקבל את הבשורה כי תיק החקירה נגדו נסגר, אין שמח ממנו, שהרי כאן נעצר ההליך המשפטי נגדו, אולם לסוג העילה בה נסגר התיק יש חשיבות רבה, כפי שיוסבר להלן. תיק חקירה ייסגר באחת משלוש עילות:

חוסר אשמה: עילה זו פירושה כי חוקרי המשטרה סבורים כי הנחקר אינו אשם בעבירה בגינה זומן לחקירה ועל כן התיק נסגר.

העדר ראיות: כאשר תיק החקירה נסגר בעילה זו, פירושו של דבר הוא כי פעולות החקירה לא הולידו ראיות מספקות על מנת לגבש כתב אישום נגד הנחקר, אולם אין בכך כדי להעיד כי החשוד אינו אשם בעבירה.

העדר עניין לציבור: סגירת תיק חקירה בעילה זו תיעשה כאשר ישנן ראיות לביצוע העבירה אולם בשל נסיבות שונות כגון חומרת העבירה או גילו של החשוד, אין חשש לסכנה לציבור ועל כן מופסק ההליך הפלילי בשלב זה.

כאשר חקירה משטרתית נסגרת בעילה של חוסר אשמה, הוא נמחק לגמרי מרישומי המשטרה. מנגד, סגירת התיק בעילה של העדר ראיות או חוסר עניין לציבור, מותירה רישום משטרתי של התיק. לרישום זה יכולות להיות השלכות שונות על הנחקר, למשל למנוע ממנו להתקבל למשרות מסוימות, הדורשות תעודת יושר.

במצב זה, כדאי לפנות אל עורך דין פלילי אשר יגיש בקשה לשינוי עילת הסגירה של התיק. הבקשה תוגש לנציגי המשטרה או התביעה ובה הנימוקים מדוע יש הצדקה לשנות את עילת הסגירה של התיק. היה והבקשה תידחה, ניתן להגיש עליה ערר וגם בכך יטפל כמובן עורך הדין.

בחירת עורך דין פלילי

כבכל הליך משפטי, גם בהליך הפלילי יש צורך בעורך דין לייצוג משפטי ובחירה נכונה של עורך דין פלילי, תקנה ללקוח הגנה משפטית טובה ומקצועית. כיצד בוחרים נכון את עורך הדין הפלילי?

1. מומחיות וניסיון מקצועי: עורך הדין חייב להיות ראשית כל, מומחה בתחום הפלילי ובפרט בעבירה הרלוונטית לגביה נחקר הלקוח. למשל, ישנם עורכי דין המתמחים בעבירות כלכליות, אך אינם בעלי ניסיון בייצוג לקוחות בעבירות סמים. כמו כן, חשוב מאוד כי לעורך הדין יהיה ניסיון מקצועי רב בייצוג בהליך הפלילי ורקורד מקצועי של הצלחות בסגירת תיקי חקירה ללא כתב אישום ובהפחתת ענישה.

2.  אמינות ומהימנות: לצד הידע המקצועי, עורך דין פלילי צריך להיות הגון, ישר ואמין, על מנת שהייצוג המשפטי שיעניק ללקוח יהיה ללא רבב. כמו כן, הלקוח צריך להרגיש בנוח עם עורך דינו על מנת שיוכל לבטוח בו ולדבר איתו בחופשיות, ללא חששות. משכך, לתכונות אלו יש חשיבות רבה בעת בחירת עורך הדין ויש לתת עליהן את הדעת לפני קבלת החלטה על עורך הדין המייצג.

3.  שכר טרחה ראוי: בבואו של הלקוח לבחור עורך דין לייצוג בחקירה במשטרה או במשפט פלילי, עליו לתת את הדעת גם לנושא שכר הטרחה. עורך דין פלילי בעל שם וניסיון מקצועי, בוודאי יגבה שכר טרחה גבוה יותר מעורכי דין צעירים ממנו, ופחות מנוסים אולם, כאשר חירותו של אדם עומדת על הפרק, חשוב לקבל את הייצוג הטוב ביותר. עם זאת, בד בבד, יש לשים לב כי שכר הטרחה המבוקש הוא ראוי והוגן ואיננו מופרז.

4.  ייצוג אישי ומסור: עורך דין פלילי טוב מעניק ללקוח ייצוג אישי ומסור ועושה כל הנדרש על מנת להגיע לתוצאה המשפטית הטובה ביותר בהתאם לנסיבות המקרה. עורך הדין זמין ללקוח בכל עת לשאלות, נוהג בו בסובלנות וברגישות למצבו, פועל בשקיפות מלאה ומשתפו בהחלטות המקצועיות שהוא מבצע בתיק.