ביטול כתב אישום
  • גודל פונט
  • גוונים וקונטרסט
צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

*
*
*
אני מסכים / ה לקבלת דיוור

אכיפה בררנית במשפט פלילי / עו״ד פלילי

מהי אכיפה בררנית במשפט פלילי/ עו״ד פלילי


כשהתביעה במשפט פלילי בוחרת לאכוף את הדין כנגד אדם אחד ונמנעת מאכיפת הדין כנגד אחרים הרי שמדובר באכיפה בררנית שיכולה להוביל לביטול כתב אישום מטעמים של הגנה מן הצדק.

אכיפה בררנית היא כזאת שפוגעת בשוויון כך שהיא יוצרת בידול בין אזרחים במצבים זהים מתוך שיקולים זרים או שרירותיים, כך שתמיד יש לבדוק מהם השיקולים שהנחו את רשויות האכיפה והאם מדובר באכיפה שהיא חלקית או שמדובר באכיפה בררנית שהיא פסולה.

כשמוגש כתב אישום רק נגד חלק מאלו שביצעו את העבירה גם אם התביעה לא פעלה מתוך שיקולים זרים ופסולים באופן מובהק גם אז ניתן לבטל את האישום מטעמים של צדק אם בית המשפט משתכנע כי ההחלטה להעמיד לדין באופן בררני אינו עומד בכללי המשפט המנהלי וחורג ממתחם הסבירות,בנוסף, יכול בית המשפט להורות על ביטול אישום בשל טענה של פגיעה בשוויון ללא צורך לבחון האם מדובר באפליה שנעשתה בזדון או מתוך שיקולים פסולים.


עיקרון השוויון בהליכים פלילים


לכל אדם ואזרח הזכות שההליכים וההחלטות בעניינו יתקבלו מתוך יחס של שוויון שכן אכיפה בררנית פסולה יוצרת נזק לאכיפה, לחברה ולשלטון החוק. הפרוצדורה הפלילית בנויה על אמון הציבור בגורמי האכיפה וכשאלו מגישים כתבי אישום תוך יצירת הפליה נוצרת פגיעה באמון זה ובלגיטימיות של ההליך הפלילי.


טענת הגנה מן הצדק במשפט פלילי במקרה של אכיפה בררנית


טענת כנגד אכיפה בררנית תועלה במסגרת טענות של הגנה מן הצדק מתוך קביעה כי במקרה של אכיפה פסולה שכזאת מתערערת תחושת הצדק וההגינות ולכן לא ניתן לקיים משפט הוגן לנאשם שהופלה או שעצם קיום המשפט הפלילי יהיה בו כדי לפגוע בתחושת ההגינות והצדק.

קבלת טענות של הגנה מן הצדק כנגד אכיפה בררנית מאפשרת לשופט הדן במשפט לבטל את האישום שכן המשך ההליכים הפליליים בנסיבות שכאלו עומדים בניגוד לעקרון של הגינות משפטית כפי שנקבע בחוק סדר הדין הפלילי.


אם הוגש כנגדך כתב אישום פלילי פנה אלינו כדי שנבדוק האם יש מקום לטעון ולהביא לביטול כתב האישום שהוגש כנגדך
סגירת תיק פלילידלג על סגירת תיק פלילי
עורך דין פלילידלג על עורך דין פלילי

עורך דין פלילי

עו"ד פלילי ניר רוטנברג מוותיקי עורכי הדין הפליליים בארץ, משרד עורכי הדין ממוקם בתל אביב.

 

 

 

התקשר 24 שעות ביממה

עו"ד פלילי מיידי 0505522028

 

לחץ להתקשרות 

call us

 

מלא/י את הטופס ונחזור אלייך מיידית

*
*

סטריפ - כתובות המשרדדלג על סטריפ - כתובות המשרד

כתובת המשרד: רחוב קויפמן 6 תל אביב, ת.ד 50325

סניף רמת החייל: ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 

משרד: 03-6206010 03-6206011 נייד: 0505522028 , 0506942192  

off ice@crime-law.co.il

עבור לתוכן העמוד