• גודל פונט
  • גוונים וקונטרסט
צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

*
*
*
אני מסכים / ה לקבלת דיוור

אישום פלילי כנגד נותני היתרי בנייה פסולים

סעיף 48 לחוק התכנון והבנייה- אישום פלילי כנגד נותני היתרי בנייה פסולים

התכלית המרכזית של סעיף 48 לחוק התכנון והבנייה באה למנוע תופעות בהן ניתן היתר בניה מתוך שחיתות ואשר נתקבל מתוך מערכת של שיקולים זרים ובלתי תקינים מתקיימים בין עובדים ברשות התכנון לבין היזמים ובעלי הקרקע על חשבון האינטרס הציבורי ואשר יש בהם כדי להביא לפגיעה ברשות עצמה כמו גם בכלל התושבים והציבור. 

כבר נקבע כי סעיף 48 נועד כדי לעצור את התפשטות הבנייה הלא חוקית וכי מטרת המחוקק היתה להביא להפסקת התופעה שקיימת ברחבי מדינת ישראל ובה ניתנים היתרי בנייה תוך ערפל של שחיתות ובאי הפסקת התופעה הרי שיש כדי להפריע ולחבל בהליכי תכנון ובניה מתוקנים שבאים להיטיב עם הציבור בכללו. 

כשבית המשפט נדרש לשאלת המעשים הפליליים של פקידי הציבור שקיבלו החלטות בלתי חוקיות הרי שתתכן אפשרות שהחלטה פסולה שכזו ניתנה לאו דווקא בשל שחיתות שלטונית או מערכת יחסים פסולה ומושחתת אלא בשל טעות או רשלנות  אולם גם במקרה כזה יתכן ויהיה מקום לפסוע כנגד הפקיד במישור הפלילי. 

מתוך סעיף 46 עולה כי לשם הוכחת העבירה נדרשת ידיעה של הנאשם כי אישור התכנית ומתן ההיתר הם בניגוד לתכנית קיימת וכאשר נאשם מודע לעצם אי החוקיות של מתן ההיתרים שכן ישנה תכנית מנוגדת לכך הרי שיש בכך כדי להביא לאישום והרשעה בעבירה על חוק התכנון והבנייה. 

הועדה המוקמית של הרשות צריכה להבטיח את קיום הוראות חוק התכנון והבנייה ונושאי המשרה שלהם יש את הסמכות ליתן היתרים נדרשים למלא אחר ההוראות ולהקפיד הקפדה יתרה כי היתרי בנייה לא יינתנו אלא במסגרת ההוראות והחוק.

נקבע כי במקרים של הפרת הוראות סעיף 48 הרי שיש לנקוט במסלול פלילי כנגד היזמים עצמם וגם כנגד הרשות המנהלית עצמה שהפקירה את שלטון החוק וכך בעצם פקידי הציבור ש״עצמו עין״ יכול שימצאו את עצמם תחת אישום פלילי יחד עם אלו שביצעו בפועל את עבירות על חוק התכנון והבנייה. 

בית המשפט החליט לא אחת כי יש להטיל אחריות פלילית על חברי ועדות מקומיות ועובדי רשויות שפועלים בניגוד להוראות החוק או שפועלים מתוך שיקולים פסולים תוך הכשרת בנייה בלתי חוקית באמצעות מתן היתרים פסולים. 
       עורך דין ניר רוטנברג 050-5522028 

דרג את הכתבהדירוג כתבה אישום פלילי כנגד נותני היתרי בנייה פסולים: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עורך דין פלילידלג על עורך דין פלילי

עורך דין פלילי

עו"ד פלילי ניר רוטנברג מוותיקי עורכי הדין הפליליים בארץ, משרד עורכי הדין ממוקם בתל אביב.

 

 

 

התקשר 24 שעות ביממה

עו"ד פלילי מיידי 0505522028

 

לחץ להתקשרות 

call us

 

מלא/י את הטופס ונחזור אלייך מיידית

*
*

סטריפ - כתובות המשרדדלג על סטריפ - כתובות המשרד

כתובת המשרד: רחוב קויפמן 6 תל אביב, ת.ד 50325

סניף רמת החייל: ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 

משרד: 03-6206010 03-6206011 נייד: 0505522028 , 0506942192  

off ice@crime-law.co.il

עבור לתוכן העמוד