רוסיה באינטרפול

המדינה הפעילה ביותר באינטרפול היא רוסיה וידוע שהיא משתמשת בכוחה באינטרפול כדי לרדוף באמצעות הנפקת צוי מעצר בינלאומיים גם מי שאינם חשודים קלאסיים בפלילים. מחקרים של השנים האחרונות מצביעים על כך שרוסיה הנפיקה את המספר הגבוה ביותר של צוי מעצר בינלאומיים מבין המדינות החברות באינטרפול.

הדרישה להשעיית רוסיה מחברות באינטרפול

כעת עם פלישת הכוחות הרוסים לאוקראינה קוראת סוכנות ממשלתית אמריקאית עצמאית לנשיא ארה"ב ביידן להביא לסילוקה של רוסיה לצמיתות מחברות בארגון השוטרים הבינלאומי- האינטרפול וזאת במסגרת הסנקציות על רוסיה.

כבר בשלבים המוקדמים של הפלישה לאוקראינה נשמעו קולות הקוראים להשעות את רוסיה מהאינטרפול כששרי המשפטים של מספר מדינות מערביות ובהן ארה"ב ובריטניה.

מהו ארגון האינטרפול?

האינטרפול, ארגון המשטרה הפלילית הבינלאומי, היא סוכנות עולמית המאפשרת למשטרה בכל 195 המדינות שחברות בה לשתף פעולה בחקירות פליליות ולהיאבק בפשע הבינלאומי כשהאינטרפול מנפיק הודעות אדומות כדי לבקש איתור ומעצרו של אדם עד להסגרתו למדינה המבקשת כשצוי המעצר הבינלאומיים יכולים להיות מפורסמים וברוב המקרים מדובר בצוים סמויים שלא ניתן לגלותן אלא באמצעות מומחה- שירות שאותו ניתן לקבל במשרדנו העוסק בגילוי וביטול צוי מעצר בינלאומיים של האינטרפול.

השלכות השעיית רוסיה מהאינטרפול

במכתב שפורסם בעקבות הפלישה הרוסית לאוקראינה עלה כי יש מקום להביא להשעייה לצמיתות של רוסיה מחברות באינטרפול ובמיוחד בנציגיה בוועד המנהל של האינטרפול ובקבוצה המייעצת לאינטרפול בנושאים כלכליים,

במידה ורוסיה תושעה מהאינטרפול הרי שהיא לא תוכל להמשיך להשתתף בפעילות האינטרפול ולא תוכל להגיש בקשות חדשות להודעות אדומות כנגד חשודים אולם בנוגע להודעות אדומות שכבר קיימות הרי שככל הנראה והאינטרפול לא יסיר אותן מהמערכת.

האם מדינות החברות באינטרפול יאכפו צוי מעצר בינלאומיים מרוסיה

בהנחה שצוי מעצר בינלאומיים ישנים יותר שהנפיקה רוסיה לא ימחקו ממערכת האינטרפול עולה השאלה מי יאכוף את הצוים? האם מדינות המערב יעצרו מבוקשים בביקורות הגבולות ויבצעו הסגרה לרוסיה למרות הפלישה לאוקראינה והסנקציות הכלכליות? התשובה לכך מורכבת ולדעתנו, במשרד עורך דין רוטנברג המתמחה בחוקת האינטרפול, הרי שהמדינות החברות ברובן המכריע לא יכבדו צוי מעצר של רוסיה לצורך הסגרה אולם חלק ניכר מהמדינות יכול להשתמש בצוים האדומים כדי לסרב כניסת המבוקש לשטחה על רקע הצו הבינלאומי שהונפק כנגדו.

שימוש לרעה בערוצי האינטרפול על ידי רוסיה

רוסיה חשודה כבר שנים רבות בכך שהיא משתמשת לרעה בערוצי האינטרפול כדי לרדוף מתחרים פוליטיים וגורמים אופוזיציוניים או עיתונאים שהאשימו את המשטר הרוסי בשחיתות וזאת תוך שתיקה רועמת של המדינות החברות באינטרפול.

האם רוסיה יכולה להנפיק צוי מעצר מסוג "DEFUSION  " ?

כעת, עם הפלישה הרוסית לאוקראינה וכדי למנוע שימוש לרעה בערוצים של אינטרפול לצורך מעצר של אישים במעברי הגבול במסגרת הסכסוך באוקראינה ייושמו כעת אמצעי פיקוח וניטור מוגברים ביחס לרוסיה על ידי הנהלת האינטרפול וכך יאסר על רוסיה לשלוח התראת "דיפיוזן" באופן ישיר בניגוד למדיניות הנהוגה כלפי שאר המדינות שרשאיות לשלוח צו "דיפיוזן" לכל המדינות החברות אול לחלקן.

כאמור באופן מיידי כעת רוסיה אינה יכולה לשלוח הודעות דיפיוזן ישירות על ידי NCB מוסקבה למדינות החברות וה- NCB מוסקבה חייב כעת לשלוח את כל צוי המעצר הבינלאומיים מסוג דיפיוזן למזכירות הכללית כדי שייבדקו אם הם עומדים בכללי האינטרפול- INTERPOL  כאשר רק שהצו תואם את חוקת האינטרפול ומטרותיו הרי שהמזכירות הכללית של האינטרפול תפיץ את הצו למדינות החברות, בנוסף בעניינה של רוסיה הסמיכו את המזכיר הכללי של האינטרפול לקבל החלטות ולנקוט צעדים נוספים על בסיס דחוף במקרה הצורך.

אנו מעניקים שירות של ביטול צוי מעצר בינלאומיים שהונפקו באינטרפול ועוסקים גם בגילוי מוקדם של צוי מעצר סמויים שהונפקו כנגד חשודים ונאשמים בפלילים.

ההמלצה שלנו היא לנקוט בפעולה ממשית לצורך גילוי צו מעצר סמוי עוד בטרם נסיעה לחו"ל וזאת כדי להימנע ממעצר במעבר הגבול.