עיקרון הדדיות בבקשות הסגרה בין מדינות

הכרזה על אדם כבר הסגרה למדינה אחרת המבקשת את הסגרתו לתחומיה תיעשה לאחר שנתקיימו שני תנאים מצטברים:

א.    קיומו של הסכם הסגרה בין מדינת ישראל לבין המדינה המבקשת את ההסגרה.

ב.     על מבוקש ההסגרה להיות "נאשם" או "חייב בדין" בשל העבירה שבגינה נדרשת הסגרתו וזו היא במסגרת של "עבירת הסגרה", כלומר עבירה שהעונש כנגד מי שביצע אותה עומד על שנת מאסר ומעלה בישראל.

אנו רואים שקיימת דרישה להדדיות בין מדינות המבקשות הסגרת מבוקש וכך נדרש ממדינה המבקשת הסגרת מבוקש שנמצא בישראל שתפעל גם היא להסגיר מבוקשים לישראל משזו דרשה את הסגרתם לצורך העמדתם לדין פלילי או לצורך ריצוי עונש שנגזר עליהם.

אולם בפסק דין שניתן בבית המשפט העליון הידוע בפרשיית "למפל" נקבע כי גם אם רשויות אכיפת חוק במדינה זרה (באותו מקרה הכוונה היתה לבקשת הסגרה מצרפת) לא נוהגות להסגיר את המבוקשים באותה המדינה לישראל ומעמידות את המבוקשים להסגרה לישראל לדין בתחומי המדינה הזרה הרי שנקיטת האמצעים של שפיטה מספיקים לצורך קיום דרישת ההדדיות מן המדינה הזרה.

כלומר, יתכן שמדינה זרה תבקש הסגרתו של מבוקש שנמצא בישראל וזו תסכים להסגרתו למרות שהמדינה המבקשת לא נוהגת להסגיר מבוקשים לישראל ואינה עומדת בדרישת ההדדיות שכן ובהתאם לפסיקת בית המשפט העליון עצם שפיטת המבוקש בתחומי אותה המדינה ממלא אחר הדרישה לעיקרון ההדדיות.

הסגרת מבוקשים בין מדינות נדרשת כדי למנוע הפיכת המדינות למקלט לעבריינים נמלטים, אולם דומה שישנן מדינות שמנצלות לרעה את יכולתן לבקש הסגרת מבוקשים ומדינת ישראל צריכה להציג עמדה תקיפה יותר כנגד מדינות העושות שימוש לרעה בבקשות הסגרה. לצערנו הרב, המצב כיום הוא שמדינת ישראל אינה עומדת באופן תקיף לצורך שמירה על זכויות אזרחיה ומסכימה למרבית בקשות ההסגרה, גם כשהמדינה המבקשת הסגרה אינה ממלא אחר דרישת הדדיות בהסגרה באופן מלא.

אנו עוסקים בתחום המשפט הפלילי ובדיני הסגרה ומכירים את האמנות השונות וביניהן אמנת האינטרפול ומצליחים לבטל בקשות הסגרה וצווי מעצר בינלאומיים.

פנו אלינו לצורך ייעוץ משפטי בעניין זה. 050-6942192 שגיב רוטנברג, עו"ד

עו”ד ניר רוטנברג
כותב המאמר: עו”ד ניר רוטנברג

חבר לשכת עורכי הדין משנת 1997, התמחה אצל עו”ד דן אבי יצחק. עורך דין פלילי ניר רוטנברג עוסק במשפט פלילי למעלה מ20 שנה הינו מוותיקי עורכי הדין הפליליים בארץ וטיפל בתיקים פליליים מורכבים מאוד, בארץ ובחו”ל.

לייעוץ מהיר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

    תחזרו אליי

    תפריט נגישות

    ×