ביטול בקשת הסגרה לרוסיה

החלטה הנוגעת לבקשת הסגרה לרוסיה שנתקבלה בבריטניה עלולה להשפיע ולהשליך על בקשות הסגרה נוספות של רוסיה ברחבי העולם.

מדובר בהחלטה של בית המשפט בבריטניה שהחליט לדחות את בקשתה של רוסיה להסגיר לידיה את אלכסיי שטמקן וזאת משיקולים של אפשרות לפגיעה בו במידה ואכן יוסגר ומתוך החשש שתנאי הכליאה שבהם יוחזק אינם תואמים את דרישות בריטניה לכליאה בתנאים אנושיים.

בהתאם להחלטת בית המשפט בבריטניה נדרשו שלטונות רוסיה לספק מידע מדוייק בנוגע לתנאי הכליאה וזאת לאחר שנתקבלו מידעים על עינויים שבוצעו במסגרת חקירה של אסירים מסויימים בבית הכלא שאליו היה אמור להיות מוסגר אותו מבוקש הסגרה.

שלטונות רוסיה לא סיפקו תשובות ברורות ומלאות בנוגע לתנאי הכליאה ויחד עם בעיות נוספות בתיק החליט בית המשפט בבריטניה לדחות את בקשת ההסגרה.

מדובר בהחלטה חשובה ביותר שכן רוסיה ידועה בכמות העצומה של בקשות הסגרה ובשל הנפקת צווי מעצר בינלאומיים בכמות מסחרית והחלטת בית המשפט בבריטניה לדחות את בקשת ההסגרה בשל תנאי כליאה ירודים יכולה להשפיע על מדינות רבות ברחבי העולם בבואם להחליט אם להסגיר לרוסיה או להמנע מכך.

כמובן שיש בהחלטה זו כדי להשפיע ולקיים חשיבה מחודשת של יחסי ההסגרה של בריטניה עם רוסיה אבל לא רק שכן החלטת בית המשפט הבריטי אמורה להשפיע על כל מדינה מתוקנת שאינה מעוניינת להסגיר מבוקשים למדינה שבה תנאי הכליאה כוללים השפלות, חוסר אנושיות ועינויים.

יש בכך גם מסר לרוסיה ולבקשות ההסגרה המרובות שהיא מנפיקה ברחבי העולם ולפיו היא נדרשת לספק מידע מהימן ומלא לבקשות ההסגרה שלה ולא להסתמך על אוטומטיות בקבלת בקשות ההסגרה שלה.

לנו בישראל נותר לקוות שבית המשפט העליון יאמץ את המדיניות המשפטית שמתפתחת במדינות המערב המתוקנות ולפיו לא יוסגר אדם למדינה שבה תנאי הכליאה מפוקפקים ויתכן שההחלטה בבריטניה תשפיע על מדיניות זו ותייצר מקום לבחינה מחודשת באשר להסגרות לרוסיה ולמדינות בעלות רקורד מפוקפק מעין זה.

אם הנך מעוניין בייעוץ בנוגע להסגרה לרוסיה או להסגרה לארה"ב ומקומות אחרים צור קשר מיידי 050-6042192

עו”ד ניר רוטנברג
כותב המאמר: עו”ד ניר רוטנברג

חבר לשכת עורכי הדין משנת 1997, התמחה אצל עו”ד דן אבי יצחק. עורך דין פלילי ניר רוטנברג עוסק במשפט פלילי למעלה מ20 שנה הינו מוותיקי עורכי הדין הפליליים בארץ וטיפל בתיקים פליליים מורכבים מאוד, בארץ ובחו”ל.

לייעוץ מהיר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

    תחזרו אליי

    תפריט נגישות

    ×