רשימות השחורות של הבנק העולמי ועשרות המיליונים של מיקי גנור

רשימות שחורות של הבנק העולמי ועשרות המיליונים של עד המדינה מיקי גנור / עורך דין שגיב רוטנברג

לאחרונה פורסם שעד המדינה מיקי גנור מבקש לסגת מן ההסכם אותו חתם עם הפרקליטות וזאת לאחר שהוכנס ל"רשימה שחורה" של מערכת הבנקאות העולמית וכך הוא אינו יכול לעשות שימוש בכספים הרבים אותם הוא מחזיק בבנקים בקפריסין ובאוסטריה.

עד המדינה מיקי גנור אינו לבד, הבנק העולמי פרסם לאחרונה "רשימה שחורה" של חברות ואישים שאינם יכולים להיכנס למערכת יחסים עסקית עם הבנק וזאת כתוצאה ממעורבותם בשחיתות והונאה.

שיימינג מול מערכת הבנקאות

תופעת השיימינג אינה עוצרת ברשתות החברתיות ובשנים האחרונות מערכת הבנקאות העולמית מייצרת רשימות של מי שהיו מעורבים בפרשות שחיתות גדולות ובפרשיות שוחד וזאת כחלק מן המאבק בשחיתות ובשוחד המשפיעים על תנודת כספי הציבור המנוהלים באמצעות הקרנות הציבוריות של הבנק העולמי.

מדיניות הבנק העולמי

המדיניות של הבנק העולמי כלפי הלבנת הון, שלמוני שוחד ושחיתות שלטונית הוקשחה וזאת מתוך הנחה ולפיה הכספים אותם מחזיקים המעורבים בעבירות שחיתות מקורם בהלבנת הון ועבירות פליליות.

גיבוש הרשימה השחורה נעשה ע"י גורמים בבנק העולמי והחברות והאישים שנכנסו אל תוך הרשימה יתבקשו ליתן תגובה מסודרת באשר לנסיבות שהובילו להכנסתם לרשימה זו. גם חברות ואישים שהיו במערכת יחסים עסקית עם אותם מעורבים בפלילים יתבקשו ליתן הסברים באשר לטיב מערכת היחסים בין הצדדים וזאת בהתאם לחומרת העבירה של החברה לה מייחסים את פעילות פסולה.

שיתוף הפעולה בין המדינות

שיתוף הפעולה בין המדינות בעבירות שחיתות הוביל לכך שגופים רבים החלו לגבש רשימות של מעורבים בפרשיות שחיתות גדולות וחמורות לצורך הכללתם ברשימה של גופים ואישים שיש להמנע מלהכנס איתם למערכת יחסים עסקית.

האיחוד האירופי פנה בשנה שעברה למרבית מדינות העולם וביקש מהם לשתף מידע הנוגע לחברות ואישים שעברו עבירות מס, עבירות שחיתות ועבירות שוחד רחבות היקף מתוך רצון לייצר "תו תקן" של דיווח משותף בין המדינות ושיתוף פעולה כנגד גורמים עבריינים ומלחמה בפשיעה הבינלאומית.

איננו יכולים לדעת מה יעלה בגורל הכספים של עד המדינה מיקי גנור, אולם כבר כעת ברור שהוא נהג בפזיזות עת חתם על הסכם עד מדינה בו הודה במעורבות בעבירות שוחד חמורות ורחבות היקף מבלי לקבל הגנה מספקת הנוגעת לכספיו ולמערכת היחסים העתידית שלו עם הבנקים ברחבי העולם.