מעצר עד תום ההליכים באזיק אלקטרוני/ עו״ד פלילי

חוק הפיקוח האלקטרוני מאפשר חלופת מעצר לכליאת נאשם כשהאחרון עונד אזיק אלקטרוני שמותקן על רגלו ושנותן התרעה בזמן אמת אם המפוקח עוזב את המתחם בו הוא צריך לשהות כחלופת מעצר.

חלופת מעצר באיזוק אלקטרוני היא מרכיב משלים לחלופת מעצר עם פיקוח אנושי ואין אפשרות לשחרר באזיק אלקטרוני נאשם במסוכנות גבוהה או מי שבית המשפט לא יכול לסמוך עליו.

אולם חוק הפיקוח האלקטרוני קובע כי פיקוח באיזוק אלקטרוני אינו נחשב כחלופת מעצר אלא ״מעצר בתנאי פיקוח אלקטרוני״, כלומר, ההגדרה המשפטית של המפוקח היא כעצור עד תום ההליכים ולא כמי שמשוחרר לחלופת מעצר כשהנפקות העיקרית היא שבניגוד למשוחרר בתנאים מגבילים שאם הוא מפר את תנאי השחרור יש להגיש בקשה לעיון חוזר בתנאי שחרורו כדי להשיבו למעצר הרי שבאיזוק אלקטרוני מפוקח שהפר את התנאים יחזור באופן מיידי למעצר מלא בבית מעצר.

התנאים לשחרור באיזוק אלקטרוני

החוק קובע שלושה שלבים לצורך שחרור בתנאי איזוק אלקטרוני:

  • בית המשפט מקיים בדיקה האם ישנו חשש שהמפוקח ימלט או ישבש הליכי משפט, האם המפוקח עלול להיות מסוכן לביטחונו של אדם אחר.
  • בית המשפט בוחן האם ניתן לשחרר את הנאשם בדרך של שחרור בערובה ללא איזוק אלקטרוני.
  • אם לא נמצאה האפשרות לשחרר בערובה, ניתן בהסכמת הנאשם להמשיך את מעצרו בתנאי פיקוח אלקטרוני.

כמובן שבית המשפט בוחן בין היתר את העבר הפלילי וחומרת העבירות של הנאשם כשהתכנית לפיקוח אלקטרוני משמשת כדרך נוספת לעצור אדם שבשל מסוכנותו או חומרת האישומים כנגדו אין אפשרות לשחררו בדרך של שחרור בערובה בלבד.

היתרונות של מעצר באיזוק אלקטרוני

חוק הפיקוח האלקטרוני יוצר יתרונות רבים שכן הוא מביא לצמצום הנזק שנגרם לנאשם בעת שהייה בבית מעצר ובכך גם מביא להקלה במצוקת המקום שקיימת כיום בבתי המעצר וכן יוצרת צמצום שמוביל לחסכון בתקציב המדינה ועדיין יש בפיקוח אלקטרוני כדי להגן מפני מסוכנותו היחסית של המפוקח.

פיקוח אלקטרוני משמש כאמצעי ביניים בין כליאה בבית מעצר לבין חלופת מעצר בערובה, הוא אינו משנה את עולם המעצר עד תום ההליכים כך שלא כל נאשם יהיה מועמד אוטומאטי לשחרור בדרך של פיקוח אלקטרוני אלא רק במקרים שבהם בית המשפט שוכנע כי כלל הנסיבות מאפשרות להשיג את המשך המעצר בדרך של איזוק אלקטרוני.

אנו עוסקים בתחום הפלילי למעלה מ-20 שנה ויש לנו את הנסיון והיכולת לעזור לכם להמנע מטעויות!