נחקרת בעבר במשטרה? התיק נסגר? חשוב שתדע – ייתכן ויש לך רישום משטרתי. כאשר תיק חקירה נסגר ללא שהוגש כתב אישום, נותר לעיתים רישום משטרתי, אשר יכול לעמוד כמכשול מקצועי ואישי ולהפריע למהלך החיים התקין. החדשות הטובות הן שבמקרים רבים ניתן להביא למחיקת הרישום. מהי משמעותו של הרישום המשטרתי וכיצד ניתן להביא למחיקתו?

מהו רישום משטרתי?

ידוע לכל כי הרשעה במשפט פלילי יוצרת רישום פלילי, אולם אנשים רבים אינם מודעים לקיומו של הרישום המשטרתי: מאגר של תיקי חקירה סגורים. האם בגין כל חקירה נותר רישום משטרתי? התשובה היא לא ונסביר. כל תיק חקירה שלא הבשיל לכדי כתב אישום, נסגר באחת משלוש העילות האלו: העדר אשמה, חוסר עניין לציבור או חוסר בראיות. כאשר התיק נסגר תחת העילה הראשונה, לא נותר רישום משטרתי לנחקר, אולם היה ועילת הסגירה היא העדר עניין לציבור או חוסר בראיות, יוותר רישום משטרתי.

לקיומו של רישום משטרתי יכולות להיות השלכות שליליות על חייו של אדם, החל מקשיים בקבלה לעבודה וכלה ברישום ללימודים בתחומים מסוימים, אולם החדשות הטובות הן כי קיומו של רישום משטרתי אינו סוף פסוק וניתן לפעול למחיקתו על ידי הגשת בקשה לשינוי עילת הסגירה של התיק ליחידה החוקרת או למדור הארצי בירושלים.

שינוי עילת הסגירה

רישום משטרתי אינו תוצאה קבועה של כל תיק חקירה שנסגר, אלא הוא נוצר כאשר עילת הסגירה היא העדר עניין לציבור או חוסר בראיות.

ניסוח בקשה לסגירת תיק פלילי ומחיקת הרישום

על כן, הדרך להביא למחיקת הרישום היא לפעול לשינוי עילת הסגירה של התיק לחוסר אשמה. עורך דין פלילי, מקצועי ומנוסה, יוכל לנסח בקשה מתאימה ומנומקת, מדוע ראוי במקרה המתואר, לשנות את עילת הסגירה לחוסר אשמה ולהביא למחיקתו של  הרישום. כך למשל, יכול עורך הדין להציג טיעונים שונים המצביעים על כך כי החשדות נגד הלקוח אינם מבוססים ומשכך, ראוי כי עילת הסגירה תהיה חוסר אשמה. במקרים אחרים, מצבו האישי של בעל הרישום, גילו, או העדר עבר קודם, יכולים גם הם להוות בסיס לשינוי עילת הסגירה ומחיקת הרישום.

מחיקת רישום משטרתי – האם יש צורך בעורך דין?

מבחינה פרוצדורלית, רשאי בעל הרישום להגיש את הבקשה למחיקת רישום משטרתי, באופן עצמאי, אולם מומלץ להיעזר בעניין זה בשירותיו של עורך דין. מדוע? כפי שפורט לעיל, ישנם מספר שיקולים בעת קבלת החלטה האם להורות על מחיקת הרישום והחלטה זו חשוב לומר, אינה מתקבלת בנקל. על מנת להגדיל את הסיכוי למחיקת הרישום, על הבקשה להיות מנומקת היטב ומנוסחת ברהיטות. על המבקש לדעת כיצד להציג את הדברים ולשכנע כי יש הצדקה, במקרה שלו, להורות על מחיקת הרישום. מטבע הדברים, עורך דין, אשר לו הניסיון המקצועי והידע המשפטי, יוכל לנסח את הבקשה בצורה הטובה ביותר ובכך למקסם את הסיכוי כי הבקשה תתקבל.

מחיקת רישום פלילי

בשונה מן הרישום המשטרתי, אשר עניינו תיק חקירה שנסגר, הרי שרישום פלילי נוצר בעת הרשעה בבית משפט. קיומו של רישום פלילי מפריע מאוד לניהול חיים תקינים, הן מהפן המקצועי והן מהפן האישי. על כן חשוב לדעת כי גם במקרה כזה ישנה אפשרות לפעול למחיקת הרישום, על ידי הגשת בקשת חנינה לנשיא המדינה. על הבקשה להיות מנומקת היטב ולהבהיר מדוע ראוי בנסיבות המקרה, להורות על מחיקת הרישום. בדומה לבקשה למחיקת רישום משטרתי, גם כאן רשאי בעל הרישום לפנות לגורם המוסמך באופן עצמאי, אולם בשל חשיבות העניין, רצוי מאוד להיעזר בשירותיו של עורך דין מקצועי, אשר לו הידע והניסיון המתאימים.

עורך הדין יידע אלו טיעונים להציג ובאיזה אופן על מנת להביא לקבלת החנינה. כך למשל, אם מדובר באדם צעיר, ללא עבר פלילי נוסף, או כאשר מדובר בעבירה קלה, יוכל עורך הדין להאיר את הנתונים הללו במסגרת הבקשה ולהביא למחיקת הרישום

יש לך רישום משטרתי? אל תיתן לו להפריע לך. פנה אלינו ואנו  נטפל עבורך במחיקת הרישום המשטרתי. למשרדנו ניסיון רב בהכנת בקשות מסוג זה ואנו נעשה את המיטב כדי להביא למחיקת הרישום.