עו"ד שגיב רוטנברג על עסקת טיעון והסדר טיעון במשפט פלילי

הסדרי טיעון במשפט הפלילי- עו"ד שגיב רוטנברג

הסדרי טיעון ועסקאות טיעון עם נאשמים הם חלק ממציאות שבה פועלת מערכת המשפט. במרבית המקרים, הפרקליטות מתקשה להוכיח את האישומים שאותם היא מייחסת לנאשמים במשפט פלילי אולם מתוך רצון שלא להביא לזיכוי הנאשם שלדעתה אכן ביצע את העבירה פועלת הפרקליטות כדי להגיע להסדר טיעון שבו התביעה תוותר על חלק מכתב האישום והנאשם יודה באישומים ויורשע בפלילים במקרה של הרשעה.

במסגרת הסדר הטיעון גם התביעה וגם הנאשם מוותרים באופן הדדי על חלק מן הטענות באשר למהות העבירה שבה יורשע הנאשם והעונש שהצדדים יבקשו מבית המשפט.

כחלק מהסדר הטיעון, הנאשם מודה בכתב האישום המתוקן או זה שהוסכם עליו ובכך התביעה אינה צריכה להוכיח את אשמתו בפלילים וחוסך בהליך ההוכחות. כמובן שהסדר טיעון מביא לחסכון בזמנו של בית המשפט וזמנם של העדים וכן מייצר הקלה כלפי קורבנות העבירה שאינם צריכים למסור עדות ולעמוד תחת חקירה נגדית בבית המשפט.

הסדרי טיעון אינם מחייבים את בית המשפט בנוגע לעונש ובית המשפט יכול להטיל על הנאשם שהודה עונש חמור מזה שהוסכם עליו וזאת כדי למצות את המאבק בפשיעה והאינטרס הציבורי אך כאשר התביעה מתקנת את כתב האישום שבו העבירות כלפי הנאשם חמורות פחות הרי שבית המשפט מחוייב להרשיע את הנאשם בעבירה שעליה הסכימו הצדדים ואין לבית המשפט סמכות לתקן את כתב האישום שהרי סמכות זאת מצויה בידי התביעה והפרקליטות בלבד.

הסדר טיעון הוא תמיד פשרה של הצדדים וברוב המקרים ההסדר מעוות את הדין והצדק.

נפגעי עבירה רבים חשים פגועים כשרשויות התביעה מציגות בפניהם הסדרי טיעון עם העבריינים שפגעו בהם שכן עולה מתוך ההסדר שהנאשם זכה להקלה למרות שביצע את העבירה אולם עמדה ביקורתית זו אינה מוצדקת תמיד.

במקרים שבהם קיימות ראיות מלאות שיכולות להביא להרשעת עבריין ללא הסדר טיעון ופשרה הרי שאין הצדקה להגיע להסדר טיעון או עסקה שתקל עם העבריין אך המציאות מלמדת שהדברים אינם תמיד כך שכן במרבית המקרים האמת והצדק אינם בהישג יד וישנו חוסר בראיות שעלול להוביל לזיכוי הנאשם למרות שהוא אכן ביצע את העבירה ולכן במקרים כאלו ישנה הצדקה להגיע להסדר טיעון ובכך להועיל לשני הצדדים בהליך הפלילי.

התביעה משיגה את אכיפת הדין הפלילי ובכך ממלאת אחר האינטרס הציבורי במלחמה בפשיעה וגם הנאשם מרוויח שכן הוא מורשע בעבירה מופחתת וקבלת עונש חמור יותר.

נפגעי העבירה נהנים מכך שהעבריין לא יוצא כשידו על העליונה וזיכויו בשל מחסור בראיות נמנע וכך גם הנזקים שעלולים להיווצר עם זיכויו של עבריין ובהם החלשת ההרתעה והאכיפה כנגד עבריינים וחשיפתם של קורבנות עבירה למעשי פשע.

אנו עוסקים שנים רבות במשפט הפלילי ונותנים ייעוץ, ליווי וייצוג לנאשמים מצד אחד ולקורבנות עבירה ונפגעי עבירה מן הצד השני.

אם הנכם זקוקים לליווי או ייעוץ במשפט הפלילי פנו אלינו ונסייע לכם.