שאלות נפוצות בעבירות סמים והתשובה עליהן

1. מהו סם מסוכן? מה מהווה סם מסוכן ומהו סם שמותר לשימוש ולאחזקה?

סם מסוכן הינו חומר המוגדר ככזה בפקודת הסמים. ישנם סמים המותרים לאחזקה ולשימוש ע״פ החוק-כל עוד אינם אסורים ואינם מוגדרים כאסורים ע״פ פקודת הסמים.  למשל קפאין וסוכר הינם חומרים ממכרים והגמילה מהם מלווה בתופעות לוואי אולם הם אינם אסורים לשימוש ולאחזקה ע״פ החוק. רשימת החומרים המוגדרים כסם מסוכן מתעדכנת מעת לעת ומכניסה לתוכה חומרים שהיו מותרים עד לעידכון הרשימה והופכת אותם לאסורים באחזקה ובשימוש . למשל במקרים של כל מיני רכיבים  בתרכובות  שיצרו סמי פיצוציות שונים כמו ״נייס גיא״ ״חגיגת״ וכדומה.

2. האם ניתן להשתמש או להחזיק סמים או שזה חומר אסור בכל מקרה?

ניתן להחזיק ,לשנע , להשתמש , לייבא או לייצא סמים שהוגדרו כסמים מסוכנים בהתאם לאישור של רשויות החוק המתאימות . למשל משרד הבריאות מאפשר לחולים באישור מיוחד להחזיק ,לשנע ולהשתמש בסוגי סמים אסורים בהתאם למרשם ואישור רפואי כדין. כך ניתן לחולים אישור להשתמש בקנביס ו/או בסמים נרקוטיים אחרים שניתנים כמשככי כאבים או לצרכי מחקר וטיפול במקרים של פוסט טראומה ובעיות נפשיות אחרות.

3. בעבירות סמים תמיד יפתחו נגדי תיק פלילי?

אין מדיניות  רשמית מוצהרת הלכה למעשה שאין אוכפים עבירות סמים מכל סוג שהוא. יחד עם זאת משיקולים ציבוריים כאשר מדובר בקטינים או בבגירים נורמטיביים ללא עבירות קודמות ובתנאים מצטברים ומאוד מסויימים ניתן להגיש בקשה לסגירת תיק שנפתח בגין עבירות סמים כשהמדובר בסמים קלים לשימוש עצמי כגון מריחואנה  וחשיש בכמות קטנה . בתפיסת סם ראשונה אצל אדם נעדר כל תיקים פליליים וכאשר ברור כי מדובר בשימוש עצמי ראשוני , בבחינת מעידה,ניתן לסגור את התיק  תוך אזהרה שתירשם בגליון הפלילי ״נסגר באזהרה מחוסר עניין לציבור למיצוי הדין כיוון שהמדובר בתפיסת סם ראשונה לשימוש עצמי״ האזהרה תנתן לנוגע בדבר בכתב.

4. האם בעבירות סמים קיים עונש מאסר חובה?

בעבירות סמים אין עונש מאסר חובה . יש משמעות לסוג הסם המדובר , כמות הסם, נסיבות העבירה וכמובן נסיבותיו האישיות של עובר העבירה.

לא  דומה סם מסוג מריחואנה או חשיש לסם מסוג הרואין או קוקאין. לא דומה תפיסה של גרמים בודדים לתפיסה של קילוגרמים ולא דומה מי שבדרך כלל לא מסתבך בפלילים לעבריין מועד ורצידיביסט. בתי המשפט וגם רשויות החוק  נוטים להתחשב בנסיבות אישיות ,בסוג הסם ובכמותו , באופן בו נתפס(מחולק או לא מחולק) וכן למטרה לה שימש החומר האסור.(לשימוש עצמי או שלא לשימוש עצמי)

5. האם יש הבדל בין סוגי הסמים השונים מבחינת היחס של בתי המשפט , המשטרה והפרקליטות?

קיים הבדל מהותי ביחסן של רשויות החוק בין סוגי הסמים השונים למרות שמבחינת החוק אין אבחנה בין סוגי הסמים. לא דומה היחס למה שניתן לכנות כסמים ״קלים״ כגון חשיש או מריחואנה לבין סמים מסוגים אחרים ו״כבדים״ יותר כך למשל קוקאין חמור ממריחואנה והרואין חמור משניהם

.

6. מה נחשב כמעבדת סמים?

כל חממה או ״ערכה״ לגידול  גם אם זאת ״ערכה אישית״, ״מבחנה״ או כל מיני שמות וכינויים ושיש בה כדי להביא לגידול ,הפקה , ייצור של סם אסור יכולה להחשב כמעבדת סמים שיכולה להביא למדיניות החמרה מבחינת יחסן של רשויות החוק השונות לרבות בתי המשפט . גם אם מדובר באמצעים פרמיטיביים . בשל הפוטנציאל הטמון בכך הרשויות לא מהססות לבקש ולעיתים אף לקבל מעצרים ואף מאסרים בפועל.

7. האם מותר לי לגדל , להפיק או לייצר סמים לשימוש עצמי או לצרכי רפואה ו/או מחקר?

ללא אישור כדין מהמנהל וללא רשיון ספציפי לסוג לדרך ולמטרה לא ניתן לגדל , להפיק או לייצר סמים . גם לא למטרות צדקה, רפואה, שלא למטרות רווח ו /או לצרכי נוי , מחקר, וכו׳