יש לך רישום משטרתי? בקשה לשינוי עילת סגירת תיק, יכולה להביא למחיקת הרישום. במאמר זה נסביר מהו רישום משטרתי, מדוע כדאי לפעול למחיקתו וכיצד שינוי עילת הסגירה של התיק, יכולה להביא למחיקת הרישום.

רישום משטרתי – מה זה אומר?

את המונח רישום פלילי, כולנו מכירים. הרישום הפלילי מאגד את ההרשעות הפליליות של אדם, לרבות הרשעות בבתי דין צבאיים. לעומת זאת, מעטים מודעים לקיומו של הרישום המשטרתי. ההנחה היא כי אם לא הוגש כתב אישום נגד אדם ואם הוא לא הורשע בבית משפט, אזי לא נותר רישום מההליך הפלילי, אולם זוהי הנחה שגויה. לצדו של המאגר הפלילי, מתנהל גם רישום משטרתי, אשר בו מופיעים בין היתר תיקי חקירה סגורים.

האם פירוש הדבר כי כל אדם שנחקר במשטרה, הוא בעל רישום משטרתי? התשובה תלויה בעילת הסגירה של התיק. כל חקירה משטרתית, אשר לא הובילה לכדי הגשת כתב אישום, נסגרת באחת משלוש עילות:

  • חוסר אשמה: החשוד אינו אשם בעבירה שיוחסה לו.
  • העדר עניין לציבור: אין אינטרס ציבורי להגשת כתב אישום נגד החשוד.
  • חוסר בראיות: אין ראיות מספיקות להרשעה.

כאשר החקירה נסגרת בעילה של חוסר אשמה, לא נותר רישום משטרתי מהחקירה. לעומת זאת, תיק חקירה אשר נסגר בשתי העילות האחרות: העדר עניין לציבור, או חוסר בראיות, יותיר אחריו רישום.

מדוע כדאי למחוק רישום משטרתי?

במובנים רבים, השלכותיו של הרישום המשטרתי, דומות לאלו של הרישום הפלילי. כאשר אדם נדרש להציג תעודת יושר, יכול והדבר יעמוד כמכשול בקבלה לעבודה. אמנם, החוק בישראל קובע במפורש כי מעסיקים אינם רשאים לדרוש הצגת תדפיס של הרישום הפלילי, אולם ישנו פער בין החוק היבש לבין המציאות והלכה למעשה, סירוב להצגת תעודת יושר, יכול להביא לפסילת המועמד לעבודה.

לקיומו של רישום משטרתי יש גם השלכות אישיות – חברתיות, לאור הסטיגמה והדעה הקדומה המלווה אדם בעל רישום פלילי או משטרתי. משכך, חלק ניכר מהאנשים בעלי רישום משטרתי, פונים אל עורך דין פלילי, על מנת שיפעל למחיקת הרישום.

שינוי עילת סגירת התיק

מן האמור מעלה, אנו מבינים כי רישום משטרתי יכול לגרום ללא מעט נזק ועוגמת נפש לבעל הרישום. על כן, כדאי לפעול למחיקת הרישום. איך עושים זאת? על ידי הגשת בקשה לשינוי עילת הסגירה של התיק. כפי שהוסבר בפתח הדברים, רישום משטרתי איננו תוצאה קבועה של  כל חקירה משטרתית שנסגרה, אלא הוא נוצר כאשר התיק נסגר בעילה של העדר עניין לציבור או חוסר בראיות. על כן, הגשת בקשה לשינוי עילת הסגירה לחוסר אשמה, תוביל למחיקת הרישום המשטרתי. הבקשה תוגש לגורם אשר גנז את התיק והיא תתבסס בעיקר על נימוקים משפטיים אשר מצדיקים את שינוי עילת הסגירה לחוסר אשמה. על כן, לשם הכנתה, יש צורך לקבל את חומר הראיות בתיק מתחנת המשטרה.

ככל שיתברר כי אין למעשה ראיות נגד החשוד המבססות אשמה, כך סביר יותר כי הבקשה תתקבל ועילת הסגירה תשונה לחוסר אשמה. כמו כן, חשוב לציין כי ישנם מקרים בהם בקשה למחיקת רישום משטרתי מתקבלת על בסיס נתונים אישיים של החשוד. כך למשל כאשר מדובר באדם צעיר, ללא עבר פלילי, אשר מתקבלת החלטה על מחיקת הרישום שלו, כדי לא לפגוע בעתידו המקצועי או לחילופין אדם מבוגר אשר בשל מצבו הבריאותי, מקבל הגורם המוסמך החלטה שלא להותיר רישום משטרתי מהחקירה.

פנייה לעורך דין פלילי

בעל רישום משטרתי יכול להגיש את הבקשה לשינוי עילת סגירת התיק באופן עצמאי, אולם הדבר אינו מומלץ משתי סיבות. האחת כי היא לבעל הרישום אין ידע משפטי ולפיכך, הוא עלול ליפול בלשונו ולהביא בטעות לפתיחה מחודשת של תיק החקירה. הסיבה השנייה היא כי הבקשה למחיקת רישום משטרתי, צריכה להיות מבוססת, כאמור, על נימוקים משפטיים. משום כך, יש צורך בעורך פלילי מקצועי ומנוסה, אשר יידע כיצד לנסח את הבקשה בצורה הטובה ביותר, להציג באור נכון את עובדות המקרה ולמקסם את הסיכוי לקבלת הבקשה. עוד נוסיף, כי עורך דין העוסק בתחום הפלילי באופן שוטף, בקיא בהתנהלות המשטרה ובעל ניסיון בניהול משא ומתן מול רשויות החוק בסוגיה זו. לפיכך, כאשר הטיפול בהליך כולו נמצא בידיו של עורך הדין, יש סיכוי רב יותר כי הבקשה לשינוי עילת סגירת התיק תתקבל וכי הרישום המשטרתי יימחק.

מחיקת רישום פלילי – בקשת חנינה

הורשעת בבית משפט ויש לך רישום פלילי? ישנה אפשרות לפעול למחיקת הרישום, על ידי הגשת בקשת חנינה לנשיא המדינה. במקרה של רישום פלילי, לא ניתן לפנות ליחידה החוקרת, אלא אך ורק למשרד המשפטים, המעביר את הבקשה לנשיא. ככלל, רישום פלילי נמחק רק לאחר שחלפו 10 שנים ממועד התיישנות העבירה ומדובר בפרק זמן של שנים רבות, אשר בו יכול לעמוד הרישום הפלילי כמכשול תעסוקתי. על כן, כדאי לנסות ולהביא למחיקת הרישום, על מנת שניתן יהיה לנהל חיים תקינים.

בקשה למחיקת רישום פלילי היא בקשת חנינה ומשכך, עליה להיות מנומקת למשעי וכתובה באופן ברור ותמציתי. על הבקשה לכלול נימוקים ענייניים מדוע ראוי לקצר את תקופת ההתיישנות ולהורות על מחיקת הרישום. למותר לציין, כי גם כאן חשוב מאוד להסתייע בעורך דין פלילי ולא להגיש את הבקשה באופן עצמאי.

רישום משטרתי יכול להפריע למהלך החיים התקינים. על כן, כדאי להגיש בקשה למחיקת הרישום, על ידי שינוי עילת הסגירה של התיק. משרד עורכי דין פלילי רוטנברג, הוא בעל ניסיון רב בהכנת בקשות מסוג זה ואנו נפעל כמיטב יכולתנו להביא למחיקת הרישום.