מדריך משפטי לעבירות מס פליליות

עבירות מס

תחום העבירות הכלכליות, כולל בחובו סוגים שונים של עבירות, ביניהם גם עבירות מס. כולנו חבים בתשלום מיסים המאפשרים למדינה לפתח תשתיות ולתת שירותים ציבוריים שונים ועל כן, הפרה של הוראות הדין בענייני מיסוי, מהווה פגיעה באינטרס הציבורי. משום זאת, עבירות מס נתפסות כעבירות פליליות חמורות והעונש בגינן יכול להגיע לשנות מאסר רבות.

מהי עבירת מס?

בשנים האחרונות אנו שומעים רבות בתקשורת אודות עבירות מס ובעיקר על העלמת מס, אשר מטרתה היא להקטין את גובה תשלום המס בו יחויב הנישום. בשל פוטנציאל הנזק של עבירות אלו, אדם המורשע בעבירת מס צפוי לקנסות כבדים ובמקרים רבים גם לעונשי מאסר ממושכים. עם התגברות התופעה של עבירות מס, במיוחד בקרב אנשים מוכרים, ישנה אכיפה מרובה יותר של הרשויות במטרה להרתיע את הציבור ולמנוע את ביצען של עבירות מס. על כן, כדאי מאוד להיוועץ עם בעל מקצוע כגון רואה חשבון, על מנת לדעת כיצד לשמור בצורה נכונה על הוראות החוק ולהימנע מביצוע עבירה פלילית. הסתבכת? פנה לעורך דין פלילי המתמחה עבירות מס.

עבירות מס טכניות

בשונה ממרבית העבירות הפליליות, המעוגנות בחוק העונשין, עבירות מס מופיעות בפקודת מס הכנסה ובחוק מס ערך מוסף – מע"מ והן נחלקות לשני סוגים: עבירות טכניות ועבירות מהותיות. עבירות מס טכניות אלו הן עבירות אשר בוצעו ללא כוונה פלילית, אלא מחוסר ידיעה או הבנה של הוראות הדין. עבירת מס טכנית הנפוצה ביותר, היא אי הגשת דו"ח למע"מ או הגשה באיחור. במרבית המקרים, הדבר נעשה מתוך מצוקה כלכלית, או מתוך חוסר הבנה בנושא, אך לא בשל כוונה פלילית. דוגמא נוספת לעבירת מס טכנית היא אי ניהול פנקסי חשבונות. רף הענישה בעבירות אלו תלוי בנסיבות המקרה: האם הנישום תיקן את המחדל שהוביל לעבירה, האם מדובר בעבירה ראשונה או שיש הרשעות קודמות, התנהלותו הכללית של הנישום בנוגע לפרשה וכיו"ב. בהקשר זה חשוב לציין, כי ייצוג משפטי הולם יכול במקרים רבים להביא להמרת כתב האישום בקנס כספי ולהימנע מריצוי עונש מאסר בפועל.

עבירות מס מהותיות

שלא כמו עבירות מס טכניות, עבירות מס מהותיות (מטריאליות) מבוצעות על ידי הנישום מתוך כוונה פלילית, כאשר המטרה במרבית המקרים היא לחמוק מתשלום מס. כך למשל העלמת מס, ניהול כוזב של פנקסי החשבונות, הוצאת חשבוניות פיקטיביות – כל אלו מהוות עבירת מס מהותית. רף הענישה בעבירות אלו הוא חמור בהרבה לעומת עבירות מס טכניות ויכול להגיע עד לכדי 7שנות מאסר בנסיבות מחמירות. למרות העובדה כי הענישה בגין עבירת מס מהותית היא חמורה יותר, גם כאן, נסיבות המקרה רלוונטיות מאוד ויש לבחון כל מקרה לגופו. ייצוג משפטי טוב ומקצועי יכול למנוע עונש מאסר ממושך ותחת זאת לשכנע את רשויות האכיפה להסתפק בעבודות שירות. קל וחומר במקרים בהם פעל הנישום לתיקון המחדל, כאשר מדובר בעבירה ראשונה ו/או מתקיימות נסיבות מקלות אחרות כמו גיל, מצב משפחתי וכיו"ב .

חשוד בעבירת מס? פנה לייצוג משפטי

בכל בעיה משפטית, אדם זקוק לייעוץ ולליווי משפטי של עורך דין הבקיא במאטריה המשפטית הרלוונטית. אולם, בכל הנוגע לעבירות מס, מומחיותו המשפטית של עורך הדין המייצג, חשובה עוד יותר. מדוע? משום שאין המדובר כאן בעבירה פלילית רגילה, אשר במסגרתה מוזמן החשוד לחקירה במשטרה והיא זו אשר מקבלת את ההחלטות בנוגע לסגירת התיק. במקרה של עבירות מס, ההליך המשפטי מתבצע באמצעות חוקרים מרשות המיסים. על כן יש לפנות לעורך דין המתמחה בעבירות מס, אשר בקיא בנבכי הפרוצדורה הזו ויידע כיצד להכין את הלקוח לחקירה, כיצד לבחון את הראיות בכל מקרה ולהביא לתוצאה המשפטית הטובה ביותר האפשרית. עבירות מס הוא תחום משפטי מיוחד, המצריך מומחיות ומקצועיות, כדי לספק ללקוח הגנה משפטית טובה. משרד עורכי דין פלילי רוטנברג מתמחה בענף משפטי זה ויעניק לך את הייצוג הטוב ביותר.