הטרדה מינית/עו"ד פלילי

בתכלית החוק למניעת הטרדה מינית עומדת ההגנה על כבוד האדם, פרטיותו והחופש של כל אדם כערך מוגן בחברה שבה אנו חיים. גם הצורך לקדם שוויון בין המינים נכלל בתוך אחת ממטרות החוק למניעת הטרדה מינית.

עבירה של הטרדה מינית מכילה מגוון רחב של מעשים פסולים שלהם דרגות חומרה שונות. מטרת החוק למניעת הטרדה מינית אינו מיועד כדי ליצור נורמות מוסריות חדשות או כדי להתערב ביחסים בין בני אדם אלא כדי לאסור על מעשים שנעשים בכפייה של אדם כלפי אחר. לא כל בדיחה או חוסר טעם וגסות רוח יהפכו להטרדה מינית אלא זו מתפרשת על פני נסיבות האירוע והתנהגות המעורבים שכן הטרדה מינית יכולה לקבל ביטוי בדרכים רבות של התנהגות.

מהי הטרדה מינית פלילית?

התנהגות היוצרת הטרדה מינית היא בעלת ביטויים רבים ולעיתים היא יכולה להיות בדיבורים, באמצעות חיזור ואף תוך שילוב מחמאות כשלעיתים המחזר אינו ער לכך שהחיזור והמחמאות מטרידות את המחוזר. הטרדה מינית יכולה לשאת אופי של הצעות מיניות בדרך עדינה וגם בדרך גסה ובוטה תוך הפעלת לחץ ואיומים. במקרים אחרים הטרדה מינית יכולה להיות בדרך של פגיעה פיזית באמצעות ליטוף או מגע אקראי אך יתכן שהמגע יתפתח למעשה מגונה ואף לאונס.

לכל סוגי ההטרדה המינית הפלילית יש מכנה משותף אחד והוא פעולות על רקע מיני שפוגעים באדם אחר. מעשים ופעולות אלו יכולים כאמור לעיל להתחיל בליטוף או באמירה נעימה לכאורה ולהמשיך באונס ובמעשים מגונים. כדי לדעת מתי המדובר בחיזור מותר ומתי המדובר בהטרדה מינית פסולה ניתן ללמוד מעצם המונח "הטרדה מינית" כך שהחיזור הופך להטרדה ולמטרד הוא אינו לגיטימי והופך לפסול ובעל השלכות פליליות. כשמדובר במקום עבודה וביחסי מרות הרי שאין מקום להצעות על רקע מיני ובמקרה כזה הרי שעצם קיומם של יחסי מרות יוצר איסור על חיזור בעל אופי מיני.

אם אתם מבקשים לדעת האם התנהגות מסוימת מהווה הטרדה מינית אסורה או התנהגות שאינה חוסה תחת החוק למניעת הטרדה מינית פנו אלינו כדי שנבחן האם קיימת הטרדה מינית בעלת השלכות נזיקיות כספיות ופליליות.