רישום פלילי
  • גודל פונט
  • גוונים וקונטרסט
צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

*
*
*
אני מסכים / ה לקבלת דיוור

המדריך לבדיקת רישום פלילי במשטרה

מהו  רישום פלילי

רישום פלילי הוא תיעוד של ההרשעות הפליליות של אדם וקיומו גורם במקרים רבים לקושי בהשתלבות תקינה בחברה, מבחינה אישית, חברתית וכלכלית. משום כך, אנשים רבים פונים בבקשה למחיקת הרישום הפלילי. במאמר זה נסביר כיצד מבצעים בדיקת רישום פלילי, כיצד ניתן להביא למחיקתו וכן נסביר מהו רישום משטרתי.

 

בדיקת רישום פלילי

כאשר אדם הורשע בדין, הוא יהיה בעל רישום פלילי המופיע במאגר המנוהל על ידי משטרת ישראל. המרשם הפלילי חשוב לומר, הוא חסוי, כלומר, כל אדם רשאי לעיין ברישומו האישי בלבד. זאת למעט גופים מסוימים אשר ניתנה להם סמכות לקבל מידע בנושא זה. בדיקת רישום פלילי היא פעולה פשוטה מאוד וכל שצריך לעשות הוא להגיע לתחנת משטרה כלשהי, להציג תעודת זהות, להציג אישור תשלום אגרה ויתקבל תדפיס. התדפיס כולל מידע בדבר ההרשעות הפליליות אם ישנן וכן מכיל מידע בדבר רישום משטרתי, היה וישנו. הרישום המשטרתי מתייחס לתיקי חקירה שנסגרו ועל כך נרחיב מיד.

 

בישראל, כמו במדינות רבות אחרות בעולם, הרישום הפלילי מהווה לא פעם, מכשול לקבלה ללימודים בתחומים מסוימים, יוצר קושי בקבלה לעבודה וכן יכול לפגוע גם בפן האישי, בשל הסטיגמה החברתית בדבר קיומו של רישום פלילי.  מפאת כל אלו, מומלץ לפנות בבקשה למחיקת הרישום הפלילי וניתן לעשות כן כפי שיפורט לעיל.

 

מחיקת הרישום הפלילי

לכל עבירה פלילית יש התיישנות וככלל, הרישום הפלילי יימחק תוך 10 שנים מתום תקופת ההתיישנות. אולם, חשוב לומר כי הרישום הפלילי לא נמחק לגמרי והוא נותר חשוף בפני מספר מצומצם של גופים כגון המשטרה, צה"ל, שב"כ וכיו"ב. ישנם מצבים בהם תתאפשר מחיקה של הרישום הפלילי בשלב מוקדם יותר, למשל, כאשר מדובר על רישום פלילי בגין עבירה אשר בוצעה על ידי קטין מתחת לגיל 14. אז הרישום יימחק תוך 5 שנים מיום מתן פסק הדין. כך גם לגבי הליך פלילי שהסתיים בעונש של פיקוח קצין מבחן.

 

במידה ויש הרשעה, מחיקת הרישום הפלילי הלכה למעשה, תיעשה בדרך של בקשת חנינה לנשיא המדינה. הבקשה צריכה להיות מנומקת היטב ועליה לשכנע כי לצד שיקולי ההרתעה, קיימת הצדקה להורות על מחיקת הרישום הפלילי של המבקש. למשל, מפאת גילו, נסיבות העבירה וכיו"ב. בשל חשיבות העניין, רצוי שלא להגיש את הבקשה באופן עצמאי, אלא להסתייע בשירותיו של עורך דין פלילי אשר יידע כיצד להציג בצורה הטובה ביותר את הנימוקים לבקשה וכך יגדל באופן משמעותי הסיכוי כי היא תתקבל.

 

מחיקת רישום משטרתי

אנשים רבים אינם מודעים לכך כי לצד הרישום הפלילי, ישנו גם רישום משטרתי. כך קורה כי אדם שלא הוגש נגדו מעולם כתב אישום, מגיע למשטרה להוציא תעודת יושר ומגלה כי הוא מחזיק ברישום משטרתי בגין אירוע בעבר שהוא נחקר לגביו. הרישום המשטרתי כולל תיקי חקירה שנסגרו באחת משתי עילות: העדר עניין לציבור או חוסר בראיות. כאשר התיק נסגר בעילה של חוסר אשמה, הוא לא יופיע ברישום המשטרתי. הרישום המשטרתי יכול גם הוא להפריע לניהול חיים תקינים ועל כן רצוי לפעול למחיקתו. ניתן לעשות כן על ידי הגשת בקשה לשינוי העילה של סגירת התיק וזו תוגש ליחידה אשר חקרה את התיק או למטה הארצי.

 

אם לך רישום פלילי דע כי ניתן במקרים רבים להביא למחיקת הרישום. כך גם לגבי רישום משטרתי. לשם כך פנה אל משרדנו ונשמח לסייע לך בעניין זה.

 

*
*
*

 

רישום פלילי הלכה למעשה

אדם אשר הורשע בעבירה פלילית, הוא בעל רישום פלילי, אשר לו השלכות לא קלות, החל מקשיים בקבלה לעבודה ולימודים וכלה בנידוי חברתי, עקב הדעה המושרשת בחברה כי אדם בעל רישום פלילי הוא בהכרח אדם שלילי. במאמר זה נסביר כיצד בודקים האם יש רישום פלילי, ונבחן האם ניתן למחוק אותו ואם כן, כיצד.

 

בדיקת רישום פלילי – איך עושים זאת?

על מנת לקבל מידע אודות רישום פלילי, יש לגשת לאחת מתחנות המשטרה, להזדהות באמצעות תעודת זהות או דרכון ולבקש תעודת יושר. המבקש יקבל למעשה שני תדפיסים: האחד הוא תדפיס רישום פלילי, בו מופיע מידע על הרשעות פליליות והחלטות שיפוטיות אחרות, לרבות הרשעות והחלטות של בתי דין צבאיים. התדפיס השני כולל מידע אודות תיקי חקירה עומדים ותלויים ותיקי חקירה שנסגרו. לעניין בדיקת רישום פלילי יש להדגיש כי זכות העיון נתונה לכל אדם, לצורך עיון ברישומו האישי בלבד. יתרה מזאת, בקשה של צד ג', לרבות מעסיקים, לעיון ברישום הפלילי, היא עבירה שדינה שנתיים מאסר. החריג לזכות העיון האישית הוא גופים מסוימים אשר קיבלו סמכות מיוחדת ולהם יש גישה למרשם הפלילי כולו, למשל השב"כ או צה"ל.

 

מחיקת רישום פלילי – הכיצד?

לרישום פלילי משמעות שלילית על חייו של בעל הרישום. הדבר יכול לבוא לידי ביטוי הן בקבלה לעבודה ולימודים הדורשים תעודת יושר והן מבחינת הקשרים החברתיים. התפיסה הרווחת היא כי אדם בעל רישום פלילי הוא אדם שלילי ומסוכן, כאשר בפועל, במקרים רבים מדובר בהסתבכות של אדם נורמטיבי לחלוטין.

 

לאור כל אלו חשוב לדעת כי ניתן להגיש בקשה למחיקת הרישום הפלילי. תחילה נסביר כי ככלל, ללא בקשה מיוחדת, הרישום פלילי נמחק באופן אוטומטי לאחר 10 שנים מיום התיישנות העבירה. אולם היות שמדובר בתקופת זמן ארוכה מאוד, ישנו רצון מצד רבים בעלי רישום פלילי, לדאוג למחיקתו מוקדם יותר.

איך עושים זאת? על ידי הגשת בקשת חנינה לנשיא המדינה, אשר בסמכותו להחליט על קיצור תקופת ההתיישנות ומחיקת הרישום הפלילי באופן מיידי. הבקשה חייבת להיות מנוסחת היטב ומנומקת למשעי. עליה לפרט את נסיבות המקרה ולהכיל נימוקים משכנעים מדוע יש הצדקה למחיקת הרישום הפלילי של המבקש.

 

האם יש לפנות אל עורך דין פלילי?

האם אדם המעוניין במחיקת רישום פלילי, צריך לפנות אל עורך דין פלילי המתמחה ברישום פלילי אשר יגיש עבורו את הבקשה? זוהי ההמלצה, בהחלט. אמנם, בעל רישום פלילי רשאי להכין את הבקשה ולהגישה באופן עצמאי, אולם אז הסיכויים כי תתקבל נמוכים מאוד. הסיבה לכך היא כי בבואו של נשיא המדינה, לשקול האם להיענות לבקשה או לדחותה, יושב על כף המאזניים שיקול מאוד חשוב והוא אינטרס ההרתעה. שהרי, מטרתו של הרישום הפלילי היא להוות מעין סנקציה על מי שמבצע עבירות פליליות. משכך, אם בקשות למחיקת הרישום ייענו, הרי שהציבור לא יראה עוד ברישום הפלילי כסנקציה מרתיעה. המשמעות היא כי בקשה למחיקת רישום פלילי, צריכה לכלול נימוקים משכנעים מאוד, אשר יטו את כף המאזניים לטובת המבקש וכי אינטרס ההרתעה, לא יכריע. עורך דין פלילי מקצועי ומנוסה, יידע כיצד לנסח את הבקשה באופן האופטימאלי, תוך הצגה ברורה ורהוטה של הנימוקים מדוע ראוי במקרה דנן, להיענות לבקשה ולהורות על מחיקת הרישום הפלילי.

 

רישום משטרתי-  חשוב לדעת!

נחקרת בעבר במשטרה והתיק נסגר? שים לב כי ייתכן ונותר לך רישום משטרתי. חקירות משטרה מתבצעות מדי יום וחלק ניכר מן התיקים אינם מבשילים לכדי כתב אישום ונסגרים. נחקרים סבורים מטבע הדברים כי אם לא הוגש כתב אישום, הרי שאין כל רישום לתיק אך זוהי טעות נפוצה. כאשר תיק משטרה לא נסגר בעילה של 'חוסר אשמה', אלא בשל 'העדר עניין לציבור' או 'חוסר בראיות' הוא מותיר רישום משטרתי.

 

רישום משטרתי מול רישום פלילי

אמנם, רישום משטרתי אינו נתפס באותו אופן שלילי כמו רישום פלילי, אך הוא יכול לגרום לאי נעימות רבה במצבים שונים. משכך, מומלץ גם לבעלי רישום משטרתי לפעול למחיקת הרישום על ידי הגשת בקשה לשינוי עילת סגירת התיק. כאשר העילה משתנה לחוסר אשמה, הרישום יימחק. בשונה מבקשה למחיקת רישום פלילי המוגשת כאמור לנשיא המדינה, בקשה למחיקת כרישום משטרתי מוגשת ליחידה שסגרה את התיק. על הבקשה להציג נימוקים מדוע ראוי לשנות את עילת הסגירה לחוסר אשמה וגם כאן מומלץ מאוד להיעזר בשירותיו של עורך דין מקצועי.

  

משרד עורכי דין פלילי רוטנברג מטפל ברישום פלילי על כל היבטיו, לרבות הגשת בקשות למחיקת רישום פלילי. הנך מוזמן לפנות אלינו ונשמח לסייע לך.

 

                                      

 

                                                       צור קשר

 

*
*

 

 

 
סגירת תיק פלילידלג על סגירת תיק פלילי
עורך דין פלילידלג על עורך דין פלילי

עורך דין פלילי

עו"ד פלילי ניר רוטנברג מוותיקי עורכי הדין הפליליים בארץ, משרד עורכי הדין ממוקם בתל אביב.

 

 

 

התקשר 24 שעות ביממה

עו"ד פלילי מיידי 0505522028

 

לחץ להתקשרות 

call us

 

מלא/י את הטופס ונחזור אלייך מיידית

*
*

סטריפ - כתובות המשרדדלג על סטריפ - כתובות המשרד

כתובת המשרד: רחוב קויפמן 6 תל אביב, ת.ד 50325

סניף רמת החייל: ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 

משרד: 03-6206010 03-6206011 נייד: 0505522028 , 0506942192  

off ice@crime-law.co.il

עבור לתוכן העמוד