מהו ההליך הפלילי
 • גודל פונט
 • גוונים וקונטרסט
  rotenberg
  צור קשרדלג על צור קשר

  צור קשר

  *
  *
  *
  אני מסכים / ה לקבלת דיוור

  זכויותיהם של נפגעי עבירה פלילית והחשיבות שעמדת קורבנות עבירה תשמע


  זכות הטיעון והסדר טיעון במסגרת החוק לזכויות נפגעי עבירה וקורבנות עבירה

  ההליך המשפטי הפלילי צריך להיות הוגן לא רק כלפי הנאשם בפלילים אלא גם מול המתלונן וקורבן העבירה. עיקרון חשוב זה עומד בבסיס חוק זכויות נפגעי עבירה והשינוי שהוא הביא במעמד נפגעי העבירה. אולם החוק אינו נותן מענה מלא לנפגעי עבירה במסגרת ההליך הפלילי ובמקרים רבים קורבנות העבירה מרגישים שהם מודרים מן ההליך ואינם זוכים לשיתוף פעולה מצד הרשויות אם מדובר במשטרת ישראל ואם בפרקליטות.

  חוסר שיתוף קורבנות העבירה בהליכים כנגד מבצע העבירה יוצרות תחושה בקרב מתלוננים רבים שהרשויות מבקשות להסתיר מהם פרטים מתוך ההליכים ולעיתים תחושה זו מלווה גם ביצירת מסך של ערפל שאינו מחוייב המציאות כלפי קורבן העבירה ותחושה ולפיה יש מה להסתיר ממנו מטעמים של חוסר צדק ויצירת עוולה נוספת כלפיו.

  חוק נפגעי עבירה אינו מספק הגנה לכלל הזכויות של קורבנות העבירה בשלביו השונים של ההליך הפלילי. בסעיף 8 לחוק זה נכללות מספר הוראות שעיקרן היא החובה של גורמי האכיפה לעדכן את המתלונן על השלב בו מצוי ההליך הפלילי וזאת מהרגע שבו מועבר חומר החקירה לתובע ועד להגשת הערעור על פסק הדין באישום אם זה אכן הוגש. כמו כן נדרש התובע לעדכן את המתלונן בהחלטה שלא להעמיד חשוד לדין וכמו כן בעבירות מסוימות יש חובת עדכון בנוגע לאפשרות להגיע להסדר טיעון מול הנאשם.

  לטעמי, כמי שמייצג קורבנות עבירה החוק אינו נותן מענה מספיק וגם רשויות התביעה והמשטרה אינן עושות די כדי לעדכן את נפגעי העבירה בהתפתחות ההליכים ואף במקרים רבים יוצרים כלפיהם תחושה קשה ולפיה קורבנות העבירה מהווים עול על כתפי הרשויות.

  לטעמי, יש צורך ליתן מענה נרחב יותר ומשפיע יותר לנפגעי העבירה ולהאזין לתחושותיהם באשר להתפתחות ההליך הפלילי. לא יתכן שעבריינים משוחררים לחופשי והתיקים כנגדם נסגרים מבלי שנשמעה דעתו של קורבן העבירה.

  תובע צריך לקחת בחשבון במסגרת שיקוליו גם את עמדתו של המתלונן, נפגע העבירה בטרם יחליט על סגירת התיק או על הסדר טיעון. נכון שאין לנפגע העבירה זכות וטו על אישור ההסדר אך עמדתו צריכה להישמע באופן ברור, תוך הקצאת זמן מכובד לשמיעתו ולא כדי לצאת ידי חובה.

  אנו עוסקים שנים רבות בייצוג נפגעי עבירה – פנו אלינו אם נפגעתם כדי שנדאג למצות את זכויותיכם מול הרשויות במשטרה ובפרקליטות.


  ייצוג בהליך הפלילידלג על ייצוג בהליך הפלילי
  עורך דין פלילידלג על עורך דין פלילי

  עורך דין פלילי

  עו"ד פלילי ניר רוטנברג מוותיקי עורכי הדין הפליליים בארץ, משרד עורכי הדין ממוקם בתל אביב.

   

   

   

  התקשר 24 שעות ביממה

  עו"ד פלילי מיידי 0505522028

   

  לחץ להתקשרות 

  call us

   

  מלא/י את הטופס ונחזור אלייך מיידית

  *
  *

  סטריפ - כתובות המשרדדלג על סטריפ - כתובות המשרד

  כתובת המשרד: רחוב קויפמן 6 תל אביב, ת.ד 50325

  סניף רמת החייל: ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 

  משרד: 03-6206010 03-6206011 נייד: 0505522028 , 0506942192  

  off ice@crime-law.co.il

  עבור לתוכן העמוד