• גודל פונט
  • גוונים וקונטרסט
צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

*
*
*
אני מסכים / ה לקבלת דיוור

תביעת לשון הרע/עו"ד פלילי

תביעת לשון הרע/עו"ד פלילי שגיב רוטנברג/עו"ד פלילי ניר רוטנברג

המשפט בישראל מכיר בזכותו של כל אדם להגנה על שמו הטוב ולעיתים זכות זו מתנגשת עם עקרון חופש הביטוי כשחוק איסור לשון הרע מנסה לאזן בין שתי זכויות יסוד אלו. בתי המשפט קבעו כי יש לאזן בין הזכות לחופש הביטוי לבין הזכות לשמור על שם טוב, כך שלא יתכן שבשם העקרון הנותן חירות לביטוי יפגעו בשמו הטוב של אדם כשהאיזון יערך תחת המבחן האם הביטוי שבמחלוקת נעשה בתכלית ראויה ובמידתיות.

האם פרסום מהווה לשון הרע

לצורך הקביעה האם פרסום מהווה לשון הרע יש לפרש את הביטוי בהתאם למשמעותו כפי שהן מקובלות על האדם הסביר. כלומר, הפרשנות תיעשה בהתאם למובן הפשוט של הביטוי וגם "בין השורות".

הפסיקה קבעה כי אין זה משנה מה הייתה כוונת המפרסם ואין חשיבות כיצד הבינו את הדברים מי שבפועל קרא את הדברים אלא מה המשמעות שקורא מן היישוב היה נותן לביטוי ולמילים שפורסמו לצורך קביעה האם מדובר בלשון הרע או לאו, כשהבדיקה היא לא סובייקטיבית אלא אובייקטיבית ומתייחסת לדרך שבה הציבור עלול לקבל את הדברים שבפרסום.

4 שלבים לניתוח פרסום לשון הרע

לצורך קביעה האם ביטוי מהווה לשון הרע, נקבעו בפסיקה 4 שלבים.

<!--[if !supportLists]-->1.     <!--[endif]-->פירוש הביטוי בהקשר אובייקטיבי המתייחס לדרך שבה יתקבלו הדברים שפורסמו בציבור.

<!--[if !supportLists]-->2.     <!--[endif]-->האם הדברים מהווים "לשון הרע" בהתאם לחוק איסור לשון הרע והאם דרך אמירתם הם "פרסום" כפי שמשתמע מתוך המבחנים שנקבעו בסעיף 2 לחוק איסור לשון הרע.

<!--[if !supportLists]-->3.     <!--[endif]-->עריכת בדיקה של ההגנות השונות על פרסום כפי שהם מופיעות בסעיפים 13-15 לחוק איסור לשון הרע ומתוכן לבחון איזו הגנה יכולה לעמוד למפרסם של הביטוי שמהווה לשון הרע.

<!--[if !supportLists]-->4.     <!--[endif]-->השלב הרביעי נעשה רק לאחר שמולאו שלושת המבחנים הראשונים והוא בדיקת הפיצוי הראוי למי שנפגע כתוצאה מפרסום לשון הרע.

כל המבחנים משלבים בתוכם איזון בין העקרון החוקתי לחופש הביטוי לזכותו של אדם לשם טוב ולשמירה על כבודו.

 

תביעת לשון הרע תתנהל כך שיבחן האם הביטוי והאמרה שנאמרה היא "לשון הרע" והאם האמרה עונה על דרישת הפרסום בחוק איסור לשון הרע. אם התשובה לאלו חיובית תיערך בדיקה האם הפרסום נהנה מחסינות בחוק או האם הוא מוגן בהתאם ל"אמת בפרסום" או "עניין ציבורי", אם האמרה אינה נהנית מהגנות אלו יש לבדוק האם הפרסום נעשה תום לב ובשילוב עם חזקת תום הלב, ואם כל אלו נענים בשלילה תיעשה בדיקה של גובה הפיצויים להם זכאי התובע שנפגע מלשון הרע.

אם נפגעתם מפרסום לשון הרע פנו אלינו עוד היום כדי שנתשמש בנסיון שלנו בתחום "לשון הרע" כדי ששמכם יטוהר ותפוצו על הנזקים שנגרמו לכם.

עבירות צווארון לבןדלג על עבירות צווארון לבן
עורך דין פלילידלג על עורך דין פלילי

עורך דין פלילי

עו"ד פלילי ניר רוטנברג מוותיקי עורכי הדין הפליליים בארץ, משרד עורכי הדין ממוקם בתל אביב.

 

 

 

התקשר 24 שעות ביממה

עו"ד פלילי מיידי 0505522028

 

לחץ להתקשרות 

call us

 

מלא/י את הטופס ונחזור אלייך מיידית

*
*

סטריפ - כתובות המשרדדלג על סטריפ - כתובות המשרד

כתובת המשרד: רחוב קויפמן 6 תל אביב, ת.ד 50325

סניף רמת החייל: ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 

משרד: 03-6206010 03-6206011 נייד: 0505522028 , 0506942192  

off ice@crime-law.co.il

עבור לתוכן העמוד