מהו ההליך הפלילי
  • גודל פונט
  • גוונים וקונטרסט
צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

*
*
*
אני מסכים / ה לקבלת דיוור

העלבת עובד ציבור אל מול חופש הביטוי / עו״ד פלילי


העלבת עובד ציבור במשפט פלילי /עו״ד פלילי


עבירת העלבת עובד ציבור היא עבירה של התנהגות ויש בה בסיס עובדתי הנוגע להעלבה עצמה ובסיס הנוגע לנסיבות האירוע בדרך של העלבת עובד הציבור בזמן שהוא ממלא תפקידו או בהעלבה הנוגעת למילוי תפקידו.

עבירת ״העלבת עובד ציבור״ היא מורכבת שכן היא יוצרת סנקציה פלילית על אמירות ומעשים שמותרים במסגרת חופש הביטוי ואשר הוכרו כזכויות יסוד וחוקתיות בישראל.

האיסור על העלבת עובד ציבור נועד כדי למנוע העברת מסר משפיל או מבזה הנוגע לעובד הציבור או לדרך מילוי תפקידו כך שהתכנים התמונים בתוך האיסור יפורשו בהתאם לפרשנות ערכית של המושג ״העלבה״ תוך התחשבות בפגיעה בחופש הביטוי ועל רקע הסנקציה הפלילית שקיימת במקרה כזה.


מהי ״העלבה״

העלבה נועדה לבייש ולהשפיל את כבודו של האדם כשמתחם האפשרויות לפרשנות מהי העלבה הוא רחב היקף ובעל אפשרויות רבות, אולם במסגרת האיסור על העלבת עובד ציבור יש לבחון מהי אמירה שהיא העלבה אסורה שיש בה לפרוץ את מגבלות חופש הביטוי והתאמתה לאיסור בפלילים שנקבע לצד עבירה זו מתוך הצורך להגן על תפקוד עובדי הציבור במדינה שכן עובדי הציבור הם האמצעי שדרכו פועלות זרועות השלטון ובלעדיהם תפגע אפשרות השלטון והמשטר הדמוקרטי בישראל. מבלי שתהיה הגנה על משרתי הציבור לא יוכלו עובדי הציבור לפעול ובכך תפגם כלל המערכת הציבורית.


חופש הביטוי אל מול האיסור הפלילי


חופש הביטוי כאמור לעיל עומד כזכות חוקתית רמת מעלה והיא חשובה ויסודית בחברה דמוקרטית וחופשית, כך שבחברה חופשית אנו שואפים שהאזרח יהיה חופשי להביע את דעתו, ביקורתו ורגשותיו על וכלפי השלטון והחשש שביקורת כלפי מוסדות השלטון תוכל להביא לסנקציה פלילית כלפיו יוצרת פגיעה והתנגשות בזכותו הדמוקרטית של האזרח. מוסדות השלטון בכללותן מתפתחות ולומדות להשתנות בהתאם לביקורת שמופנית כלפיהן כך שבביקורת על פעולת עובד הציבור יש כדי להוסיף אמצעי של פיקוח מול רמת המוסריות והמקצועיות של עובדי הציבור.

חופש הביטוי אינו בלתי מוגבל באף חברה דמוקרטית אולם בחברה חופשית גבולותיו נמתחים כך שגם אמירות בוטות ומשתלחות ואף שקריות צריכות להיות בגדרי המותר במסגרת חופש הביטוי, אולם כדי להגן על עובדי ציבור הרי שקיימת מגבלה שנועדה להגן על עובדי הציבור כדי שיוכלו להמשיך ולשמש את הציבור.


מתי אמירה תהפוך להעלבת עובד ציבור


כשאמירה פוגעת בכבודו של עובד הציבור במסגרת מילוי תפקידו תוך שהיא עלולה לפגוע באופן ממשי בתפקודו של אותו העובד היא יכולה להפוך לאסורה. אולם העלבת עובד ציבור דווקא בשל התנגשותה עם חופש הביטוי תהפוך לפלילית רק במקרים חריגים שיש בהם ודאות לפגיעה במשרת הציבור ובנוסף פגיעה אמיתית בדרך מילוי התפקיד וכתוצאה מכך פגיעה במתן השירות לציבור.


אם נחשדתם בעבירה של ״העלבת עובד ציבור״ אנו נפעל כדי לממש את זכותכם לחופש ביטוי תוך הגנה על זכויותיכם במסגרת המשפט הפלילי

ייצוג בהליך הפלילידלג על ייצוג בהליך הפלילי
עורך דין פלילידלג על עורך דין פלילי

עורך דין פלילי

עו"ד פלילי ניר רוטנברג מוותיקי עורכי הדין הפליליים בארץ, משרד עורכי הדין ממוקם בתל אביב.

 

 

 

התקשר 24 שעות ביממה

עו"ד פלילי מיידי 0505522028

 

לחץ להתקשרות 

call us

 

מלא/י את הטופס ונחזור אלייך מיידית

*
*

סטריפ - כתובות המשרדדלג על סטריפ - כתובות המשרד

כתובת המשרד: רחוב קויפמן 6 תל אביב, ת.ד 50325

סניף רמת החייל: ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 

משרד: 03-6206010 03-6206011 נייד: 0505522028 , 0506942192  

off ice@crime-law.co.il

עבור לתוכן העמוד