פנייה מהירה - רוטנברג עורכי דין

שחרור ממעצר

כל חשוד זכאי להתייעץ עם עורך דין פלילי מייד כשהוא נחקר תחת אזהרה והטעות הנפוצה ביותר של חשודים היא לא לנצל את זכותם לייעוץ עם עורך דין פלילי שייתן להם ייעוץ מלא לקראת החקירה.

לעיתים קרובות ייעוץ לפני ובמהלך החקירה יוביל לשחרור החשוד ממעצר ואף לביטול החשדות כנגדו וזאת מכיוון שעורך דין פלילי המכיר את החוק מבין כיצד עובדת המשטרה וכיצד מחליט בית המשפט ומהי הדרך הנכונה לשלול את החשדות הפליליים כנגד החשוד.

המטרה היא להוציא את העוקץ מתוך החשדות כנגד העצור כך שכל תכלית החקירה תתפרק והחשוד ישוחרר ממעצר.

הליך מעצר ימים

הליך מעצר ראשוני שמבוצע על ידי המשטרה הוא מעצר ימים והוא נעשה לצורך חקירת חשוד או חשודים בעבירות פליליות. בשלב זה של מעצר הימים לא ניתן לראות את חומר הראיות הקיים כנגד החשוד וכמובן שאין בשלב זה כתב אישום פלילי כנגד החשוד.


את תמונת הראיות כנגד החשוד ניתן לקבל באמצעות חקירה שעורך הסניגור הפלילי בבית המשפט לשוטר או טוען המעצרים בנוגע לחקירה ולצורך בהמשך הליך המעצר.

הליך מעצר הימים נועד למנוע שיבוש הליכי חקירה או מניעת ביצוע עבירות נוספות של החשוד. מרגע שהחשוד עצור עד 24 שעות לאחר מכן יש להביאו בפני שופט לצורך בקשה לשחררו בתנאים או כדי להאריך את מעצרו בהתאם לחוק המעצרים.

הדיון במעצר בבית המשפט

לאחר שחשוד הובא לדיון בבית המשפט המשטרה תגיש בקשה להארכת המעצר ותפרט את עילת המעצר וימי המעצר הנדרשים בשלב הנוכחי. העורך דין הפלילי שמגן על החשוד יחקור את השוטר או טוען המעצרים בנוגע לאירוע ולסיבות הנדרשות להארכת המעצר ובסוף הדיון יסכם מדוע לדעתו יש מקום לשחרר את החשוד ממעצר ובית המשפט יקבל החלטה בהתאם לחומר שבפניו.

בית המשפט יורה על מעצר החשוד רק אם מתקיימים התנאים והעילות המצדיקות את הארכת המעצר אולם גם אם אלו מתקיימים הרי שבית המשפט חייב לבחון חלופת מעצר במידה וזו קיימת כך שחלופת המעצר תשיג את מטרת המעצר ותבטיח את התנאים לחקירה מבלי לעצור את החשוד באופן מלא.

עקרונות יסוד במשפט הפלילי לצורך שחרור ממעצר

העקרון במשפט הפלילי בישראל הוא שאין לעצור חשוד אלא אם המעצר הוא חיוני וזאת מכיוון שהשיטה הדמוקרטית רואה במעצרו של אדם כאמצעי האחרון ולא האמצעי הראשון וזאת במיוחד בהליך המעצר הראשוני כקיימת חוסר ודאות בדבר אשמתו של החשוד וחוסר יכולתו להתגונן כראוי.

המדיניות האנושית הנכונה היא זו שרואה את כבודו של החשוד, כבודו של האדם בראש מגדל הערכים שעליה היא מושתת כך שהעקרון הראוי יהיה להביא לשחרור ממעצר ולא להאריך מעצר שלא לצורך.

השמירה על שלום הציבור גם בעת שחרור ממעצר
ברור שללא שמירה על שלום הציבור אין ערך ממשי לזכויות האדם ולשמירה על זכויותיו של החשוד שכן גם מתוך הכרה בעקרון ובחשיבות של שחרור ממעצר כשהדבר נכון ואפשרי הרי שאין מקום לפגוע בשלום הציבור ובטחונו והדבר נכון כשמדובר בחשוד שמסכן את שלום הציבור אולם בית המשפט צריך לבחון במאזניים האם המשך שחרורו של חשוד ממעצר אכן יביא לפגיעה בשלום הציבור עד כדי כך שיהיה מקום להעדיף את מעצרו ולא את חירותו והמבחן הראוי הוא האם “יש יסוד סביר לחשש” שהחשוד אם לא ייעצר יפגע בשלום הציבור.


העקרון הוא שהמשפט הפלילי צריך לשמור על זכויותיהם של החשודים וגם של הקורבנות גם יחד, מצד אחד המשפט הפלילי מטיל מגבלות ואיסורים ומן הצד השני הוא מגן על אלו שחשודים בכך שהפרו את האיסורים שהמשפט הפלילי הטיל וכך נוצר המתח שאותו תיאר בית המשפט העליון כמתח בין “החוק הפלילי כ’מאגנה כארטה’ של הנאשם אל החוק הפלילי כמגן זכויות האדם של הקרבן”.
אם נעצרת ואתה זקוק לייעוץ או לעזרה כדי להשתחרר מן המעצר פנה אלינו ונסייע לך להשתחרר ממעצר.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

וואטספ 24/7
דילוג לתוכן