מהו עורך דין צבאי ?

עורך דין צבאי מייצג חיילים, בסדיר ובמילואים, במסגרת הליכים משמעתיים ופליליים בצבא. הטיפול המשפטי כולל ייעוץ וייצוג במגוון נושאים, החל מנפקדות ועריקות וכלה בעבירות סמים ואלימות. הליווי של עורך דין צבאי מתחיל כבר בשלב החקירה וממשיך לכל אורך ההליך המשפטי, עד לסיומו, במטרה להשגת התוצאה המשפטית הטובה ביותר.

משפט פלילי צבאי – מהו?

הדין הפלילי המוכר לנו, אשר ברובו מתבסס על חוק העונשין, חל על אזרחים בלבד. לצה"ל משפט משלו, החלה על חיילים בשירות סדיר ובשירות מילואים. הדין הצבאי יחול לגבי כל עבירה אשר נעברה בתקופת השירות הצבאי, אף אם לא התרחשה במסגרת התפקיד. כמו כן, קיימת סמכות להעמיד לדין צבאי גם חיילים משוחררים ובלבד שהעבירה בוצעה במהלך השירות.

מערכת המשפט הצבאית שונה מהותית מזו האזרחית, הן בסדרי הדין שלה והן באופי העבירות, אשר חלקן הגדול ייחודיות לדין הצבאי. משום זאת, כל חייל החשוד בעבירה משמעתית או פלילית, זקוק לייעוץ וייצוג משפטי של עורך דין צבאי, הבקיא בדיני צבא ובהתנהלותה של המערכת הצבאית.

תחומי העיסוק

מערכת השיפוט הצבאית מנהלת מדי שנה הליכים רבים נגד חיילים, אם במישור המשמעתי ואם במישור הפלילי. מדובר בעבירות אשר חלקן זהות לדין הפלילי החל על אזרחים וחלקן ייחודיות לצבא. עורך דין צבאי מעניק ייעוץ וייצוג משפטי בכל סוגי העבירות וכן מלווה את החייל בהליכים בירוקרטים מול המערכת הצבאית בנושאים שונים. בין העבירות הפליליות הנפוצות, ניתן למנות עבירות סמים, הטרדה מינית ועבירות אלימות. עבירות המשמעת השכיחות הן נפקדות ועריקות, סירוב פקודה ושימוש לא חוקי בנשק. עורך דין צבאי מסייע כאמור, גם בהתנהלות בירוקרטית מול המערכת הצבאית, לרבות הגשת קבילות לנציב קבילות החיילים, הגשת בקשות לפטור משירות צבאי, טיפול בבקשות לקיצור שירות וכיו"ב.

ייעוץ וייצוג משפטי של עורך דין צבאי

הטיפול המשפטי של עורך הדין כולל ייעוץ, ליווי וייצוג של החייל, החל מהשלב החקירה במצ"ח או בוועדת החקירה, וכלה בהליכי שימוע ובניהול משא ומתן מול התביעה הצבאית. עורך הדין יעשה כל שניתן על מנת למנוע העמדה לדין, אולם אם יוגש כתב אישום, יפעל לגיבוש הסכם טיעון מקל, או לפסק דין של זיכוי אם המשפט יתנהל. עורך הדין ייצג את החייל במקצועיות ובמסירות הן בבית הדין הצבאי והן בערכאות הערעור.

בנוסף להליכים הפליליים, עורך דין צבאי מייצג חיילים גם בהליכי משמעת לסוגיהם, מלווה במסגרת הליכים בוועדות שונות בצבא וכן מטפל  בהליכים בירוקרטיים הנוגעים למערכת הצבאית, כפי שפורט לעיל. כמו כן, עורך דין צבאי מטפל גם בבקשות למחיקת רישום פלילי.

מחיקת רישום פלילי

שירות נוסף וחשוב שמעניק עורך דין צבאי הוא מחיקת רישום פלילי. ניתן לעשות זאת באמצעות הגשת בקשת חנינה לנשיא המדינה, אשר בסמכותו להורות על תקופת קיצור התיישנות העבירה ולמחוק אפוא את הרישום הפלילי. בקשת החנינה חייבת להיות מנומקת היטב ומנוסחת למשעי ועל כן חשוב מאוד להסתייע בעניין זה בעורך דין פלילי, המתמחה בדיני צבא.

מדוע יש צורך במחיקת הרישום הפלילי? הסיבה לכך היא כי רישום פלילי יכול לעמוד כמכשול הן מבחינה מקצועית והן מבחינה אישית: אי קבלה ללימודים או עבודה, הדורשים תעודת יושר, פגיעה בחיים החברתיים עקב דעות קדומות בנוגע לבעלי רישום פלילי וכיו"ב. מחיקת הרישום הפלילי, מונעת את הבעיות הללו ומאפשרת לנהל אורח חיים תקין.

משרד עורכי דין פלילי רוטנברג מתמחה בדיני צבא ומשמש מזה שנים רבות כסנגור צבאי לחיילים בסדיר ובמילואים, בהליכי חקירה והעמדה לדין פלילי ומשמעתי. משרדנו מעניק ייעוץ וייצוג משפטי מקיף לחיילים ופועל במלוא המסירות והמקצועיות להשגת התוצאה הטובה ביותר.