ייצוג פלילי בעבירות אלימות במשפחה

אלימות במשפחה ותקיפת בן זוג או בת זוג נתפסים במשפט הישראלי כעבירות בעלות סוג גבוה של חומרה וקיימת ענישה פלילית חמורה כלפי אלו הנוהגים באלימות בתוך המשפחה.

הנחת היסוד של בתי המשפט קובעת כי אלימות בתוך המשפחה תופעל ברוב מכריע של המקרים כלפי היסוד החלש בתוך המשפחה ולכן כשמדובר באלימות כלפי נשים או קטינים הרי שגם אפשרותם לפנות למשטרה לצורך סיוע או לגורמים אחרים הופכים לעניין קשה ומורכב ואשר לו נלווים קשיים רגשיים, פחד והתקווה להמנע מפגיעה ופירוק התא המשפחתי השלם, כל אלו הופכים את הפנייה לגורמי הסיוע לקשים וטעונים.

במקרים רבים קיימת תלות כלכלית שמקשה גם היא על חשיפת האלימות ומידת הפגיעה בתוך האלימות המשפחתית.

בתי המשפט ומערכות האכיפה נוטים להחמיר בענישה בסנקציות הפליליות כלפי מי שהואשמו והורשעו בעבירות של אלימות במשפחה דווקא בשל הקשיים שנוצרו לקורבן העבירה בדרכו לחשוף את האלימות שהופעלה כלפיו.

אולם קיימת גישה שלישית ולפיה החמרה בענישה במסגרת אלימות במשפחה מביאה אומנם להרתעה ומעבירה מסר חד משמעי לציבור אולם היא בפועל מביאה לפירוק התא המשפחתי והימנעות מיכולת שיקומו ולכן עו”ד פלילי העוסק בתחום האלימות במשפחה יבקש מבית המשפט להתערב לצורך קבלת טיפול משפחתי כולל שתוצאתו תהיה הפסקת האלימות, קבלת אחריות וחשוב מכל- שיקום המסגרת המשפחתית והעלאתה על מסלול נורמטיבי של חיים משותפים.

אנו עוסקים במשפט הפלילי שנים רבות ואם נחקרת או הואשמת בעבירות של אלימות במשפחה נפעל ביחד כדי להמנע מעונשים חמורים ופירוק התא המשפחתי.