סנגור בדין משמעתי בצבא

דין משמעתי בצה"ל הוא אחד מהאמצעים לאכיפת משמעת ובמסגרתו המפקד שופט חייל על עבירה בה הואשם החייל.

בדין משמעתי עצמו אין לחייל זכות ייצוג על ידי עו"ד או עורך דין פלילי, זכות שקיימת בבתי משפט צבאיים אולם לחייל יש את הזכות לניהול משפט הוגן כך שקצין השיפוט יאפשר לו להשמיע את גרסתו לתלונה ולאישום והראיות יבחנו במסגרת ההליך ובטרם תוכרע אשמת החייל.

במידה והחייל מורשע במסגרת ההליך המשמעתי הרי שהעונש שיוטל אינו חייב להיות החמור ביותר אלא כזה שהולם את העבירה ואת נסיבותיו האישיות של הנאשם.

ההבדל בין דין משמעתי לדין צבאי

בית הדין המשמעתי בצבא שונה בתכלית מבית הדין הצבאי כך שהשופט אינו יושב בדין אלא מפקדו של החייל (למעט בעבירות הטרדה מינית ששם דן קצין שיפוט בדרגת אל"מ) והוא זה שמברר וחוקר את החייל העומד לדין.

בניגוד לבית דין צבאי הרי שבדין המשמעתי החייל אינו מיוצג בעת בירור האשמה אולם קיימת לו הזכות להגיש חוו"ד סנגור באשר לתלונה שבה הוא מואשם וקצין השיפוט אינו חייב להיצמד להוראות דיני הראיות.

חשיבות סנגור בדין משמעתי צבאי

חוו"ד סנגור היא חיונית במקרים של דין משמעתי שכן הכרעה כנגד חייל בשירות קבע בדין משמעתי עלולה להוביל לוועדה להתרת התחייבויות וכתוצאה מכך להפסקת השירות הצבאי.

אם אתה עומד לדין משמעתי צבאי חשוב שתהיה מיוצג על ידי סנגור פלילי מומחה שילווה אותך לאורך הדרך, ילמד את פרטי התלונה וינתח את הראיות נגדך כך שלעיתים אישום שנראה "סגור" או "מילה מול מילה" יכול באמצעות קריאה וניתוח נכון של הראיות להפוך לזיכוי מוחלט.

גם הזכות הקיימת לחייל שמואשם בדין משמעתי להבאת עדים וראיות מטעמו חיונית לבחינת סנגור שכן לעיתים בחירה לא נכונה של עדי ההגנה עלולה לגרום לתוצאה בלתי רצויה ולערעור אמינותו של החייל.

ענישה בדין משמעתי בצבא

במידה וקצין השיפוט מרשיע את החייל בביצוע העבירות החייל זכאי להשמיע את דבריו גם לעניין העונש והקצין מוסמך לקבוע ענישה של נזיפה, מחבוש ואף פיצויים במידת הרלוונטיות.

החייל רשאי לבקש את עיכוב ביצוע העונש לצורך הגשת ערר על החלטת קצין השיפוט.

ערר על החלטת קצין שיפוט צבאי

חייל שמאמין שקצין השיפוט שגה בתוצאה בהכרעת הדין המשמעתי רשאי להגיש ערר למפקדו של קצין השיפוט וזאת בתוך 3 ימים מהכרעת הדין המשמעתי. במידה והמשפט נערך על פי הוראת פרקליט צבאי יש אפשרות להגיש את הערר לא יאוחר מ-15 ימים לאחר הכרעת הדין המשמעתי.

אנו משרד עורכי דין בעל ניסיון וותק רב במשפט פלילי

אם את/ה עומדים לדין משמעתי בצבא אל תעברו את זה לבד

050-6942192

050-5522028